Reklama

Na Ziemi i na niebie

Na Ziemi i na niebie

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Krakowski Festiwal Filmowy pokaże kilkadziesiąt najnowszych polskich filmów. Drapieżne, krytyczne, śmiało przekraczające granice gatunku – polski dokument ma się świetnie!
D

Druga wojna światowa wcale się nie skończyła. Kto nie wierzy, niech obejrzy film dokumentalny Jacka Bławuta „Wirtualna wojna”, w którym dzisiejsi Polacy, Niemcy, Rosjanie i Amerykanie przy pomocy symulatora lotu Ił-2 Sturmovik prowadzą przed komputerami wyimaginowane bitwy powietrzne. Powagi i zaangażowania mogliby im pozazdrość wielbiciele rekonstrukcji historycznych. Bławut, kręcąc swój film przez kilka lat na kilku kontynentach, pokazuje dużych chłopców, których pasję dzieli od szaleństwa tylko krok. Śmiech momentami zastyga nam na ustach: oglądamy klasyczne walki aliantów kontra Luftwaffe, ale i patriotów ze „zdrajcami”, którzy ośmielili się przywdziać w grze mundury wroga. W „Wirtualnej wojnie” ta płynna granica między grą a życiem wydaje się trochę niebezpieczna.

WOJNA I PAMIĘĆ

Obok wyprodukowanego przez HBO filmu Bławuta tegoroczny Krakowski...

7294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]