Reklama

Ładowanie...

Na pustyni Szur

11.04.2015
Czyta się kilka minut
Izraelici wyruszyli od Morza Czerwonego i dotarli do pustyni Szur.
J

Jak czytamy: „Tam Pan ustanowił prawa i rozporządzenia i tam go doświadczał” (15, 26). Wiemy też, że nakazał, by wiernie słuchali głosu Pana i wykonywali „to, co jest słuszne w Jego oczach”.

Pozostajemy z poczuciem niedopowiedzenia i tajemnicy. Człowiek jawi się tutaj, podobnie jak w chwili objawienia na górze Synaj, jako ktoś, kto nie tylko otrzymuje najbardziej subtelny i złożony przekaz. On jest osobą, przez którą ukazuje się Objawienie. W nim i przez niego przemawia, jak pisał francuski filozof Emmanuel Levinas, transcendencja. Samo słuchanie, samo otwarcie na głos było kolejnym etapem prowadzącym i przygotowującym do objawienia Tory. Bóg ustanowił tam prawa. Jakież to? Czy jesteśmy w stanie tego się domyśleć?

Jedni powiadają, że ludowi zostało ukazanych i przypomnianych siedem praw noahickich, a więc tych dotyczących świętości życia ludzkiego, szanowania rodziców i...

3437

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]