Reklama

Na pustyni Szur

Na pustyni Szur

11.04.2015
Czyta się kilka minut
Izraelici wyruszyli od Morza Czerwonego i dotarli do pustyni Szur.
J

Jak czytamy: „Tam Pan ustanowił prawa i rozporządzenia i tam go doświadczał” (15, 26). Wiemy też, że nakazał, by wiernie słuchali głosu Pana i wykonywali „to, co jest słuszne w Jego oczach”.

Pozostajemy z poczuciem niedopowiedzenia i tajemnicy. Człowiek jawi się tutaj, podobnie jak w chwili objawienia na górze Synaj, jako ktoś, kto nie tylko otrzymuje najbardziej subtelny i złożony przekaz. On jest osobą, przez którą ukazuje się Objawienie. W nim i przez niego przemawia, jak pisał francuski filozof Emmanuel Levinas, transcendencja. Samo słuchanie, samo otwarcie na głos było kolejnym etapem prowadzącym i przygotowującym do objawienia Tory. Bóg ustanowił tam prawa. Jakież to? Czy jesteśmy w stanie tego się domyśleć?

Jedni powiadają, że ludowi zostało ukazanych i przypomnianych siedem praw noahickich, a więc tych dotyczących świętości życia ludzkiego, szanowania rodziców i...

3437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]