Reklama

Modlitwy Elie Wiesela

Modlitwy Elie Wiesela

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Elie Wiesel uważa się za współczesnego Hioba. Hiobami są ofiary Zagłady i ci, którzy przeżyli wojenną katastrofę. Jest on Hiobem, ale zarazem z Księgą, Bogiem i biblijnym Hiobem się spiera.
K

Krytykuje go za to, że tak łatwo uległ argumentom Boga i, godząc się z Nim, zamilkł. Nie może mu wybaczyć tego, że się kaja i ustępuje. „Bóg mówił Hiobowi o wszystkim poza tym, co go bezpośrednio obchodzi... A mimo to, zamiast się oburzać, Hiob poczuł się zadowolony... Nie prosił o nic więcej, sprawiedliwość dlań się spełniła. Czy był tak dumny z tego, że zainspirował boski poemat, a może zadowoliło go to, że usłyszał głos Boga i zapomniał o swoich zasadach? Czy takie wrażenie zrobił na nim niebiański głos, że zapomniał o swoich postanowieniach?... Hiob wycofał swoje pytania, umilkły jego skargi. Powiedział: Tak, jestem drobinką, kimś nieważnym; nie mam prawa mówić. Nie jestem wart Twoich słów i myśli... Odtąd będę żył z wyrzutami sumienia, w kurzu i popiele. I to był Hiob, nasz bohater, ten, kto wyznaczał wymagania, potem złamany, pokonany człowiek. Na kolanach poddał się bez...

4704

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]