Reklama

Mniej lukru, więcej prawdy

Mniej lukru, więcej prawdy

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Bywają złośliwi, chętnie żartują, a po egzaminach lubią coś zjeść. Święci tacy jak my.
W Tatrach, czerwiec 1997 r. Fot. Jakub Ostałowski / FOTORZEPA / FORUM
O

O pewnym świętym mnichu powiadają, że jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się wtedy, kiedy zmarli ostatni świadkowie, którzy go pamiętali. Nikt nie wątpił, że powinien zostać wyniesiony na ołtarze, za życia posługiwał się jednak mową dość soczystą i bywał złośliwy. Przykład wskazuje na dość powszechne nieporozumienie: mylimy świętość z nieskazitelnością. Święty staje się kimś w rodzaju Piotrusia Pana, który zgubił swój cień. Po wyniesieniu na ołtarze zaczyna się proces stopniowego „odczłowieczania”. Żywy człowiek oddala się, a w jego miejsce zjawia się stop cnót chrześcijańskich, które warto naśladować. Kiedy cała postać świeci, znikają detale. Tam, gdzie nie widać zmagań lub przynajmniej ludzkich rysów, świętość przestaje być interesująca.
Rozpoznanie tego niebezpieczeństwa wywołało proces odwrotny: zaczęto pisać o świętych „bez lukru” i podkreślać ludzki wymiar tego, co...

6006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]