Reklama

Młodzież walcząca z PRL

Młodzież walcząca z PRL

16.11.2014
Czyta się kilka minut
To opowieść o ludziach młodych, studentach i uczniach szkół średnich, którzy kiedyś mieli głowy nabite ideałami.
U

Urodzeni pod koniec lat 60. i w latach 70., dziś między czwartą a piątą dekadą życia. Pochodzili z różnych środowisk: robotniczych, inteligenckich, opozycyjnych, oportunistycznych, komunistycznych. W połowie lat 80. zorganizowali się w Federację Młodzieży Walczącej, by w miarę możliwości sabotować PRL. Część sądziła, że system upadnie z uzasadnionym hukiem; część, w tym pisząca te słowa, uznawała to za fantazje wolnego umysłu.
Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski, dziennikarze niezależni, autorzy wydanego dwa lata temu „Gazu na ulicach” (historii krakowskiej KPN), znów wykonali kawał rzetelnej roboty: z materiałów archiwalnych, kwerend, dokumentów SB (dziś w IPN), a także rozmów z członkami FMW odtworzyli miesiąc po miesiącu dzieje tej organizacji w Krakowie. Powstała historyczna praca opatrzona znaczącym tytułem „No Future!” – wskazującym, że po 1989 r....

3625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]