Reklama

„Metoda” czytania Pisma

„Metoda” czytania Pisma

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Uderzyło mnie ostatnio zakończenie Kazania na równinie (Łk 6, 20-49; to odpowiednik Mateuszowego Kazania na górze – zob. Mt 5-7). Mówi ono o naszym słuchaniu Słowa Bożego.
P

Porównane jest do pierwszego etapu budowy domu, czyli wykonania fundamentu. Domem – domem, w którym mogę zamieszkać – jest moja wiara. Ona, wiadomo to od św. Pawła, rodzi się ze słuchania. Słuchanie Słowa jest więc jak kładzenie fundamentu.
Może być jednak tak, że słuchamy powierzchownie; że zadowala nas pierwszy (albo może po prostu: każdy) refleks Słowa w nas. To słuchanie „po wierzchu” jest porównane przez Ewangelistów do budowania na piasku. Łatwo. Bez żadnego wysiłku. I szybko. Przeciwieństwem jest takie słuchanie Słowa – takie konstruowanie fundamentu – które św. Łukasz nazywa „wkopywaniem się głęboko”.
Uderzające jest jednak to, że z takim „wkopywaniem się głęboko” mamy do czynienia wcale nie wtedy, gdy w odniesieniu do Słowa podejmujemy jakieś głębokie, specjalistyczne, egzegetyczne studia. Nie! Narzędziem docierania do głębszych pokładów Słowa jest próba jego...

2656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]