Reklama

Matka Słowa

Matka Słowa

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Nowy Rok rozpoczynamy Uroczystością Bożej Rodzicielki.
T

To jeden z najdawniejszych tytułów maryjnych – Theotokos. Potwierdzony przez Sobór w Efezie (431 r.); upamiętniony budową bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. W tej właśnie godności Maryi Kościół widzi źródło wszystkich pozostałych Jej przywilejów. Jest Niepokalanie Poczęta, gdyż Bóg chciał Ją przygotować do misji Bogurodzicy; jest Wniebowzięta, gdyż Syn chciał Ją mieć ze sobą w pełnej komunii; jest wyjątkową Pośredniczką – bo zawsze może pokazać Synowi piersi, którymi Go karmiła (taką Ją oglądamy na średniowiecznych miniaturach, a potem w malarstwie ściennym i tablicowym – przecież nie naiwnym…). Cała Jej wyjątkowość bierze się więc z tego doświadczenia: Theotokos.
Tym bardziej może zastanawiać Ewangelia czytana w tę Uroczystość (Łk 2, 16-21). Pokazuje ona Maryję nie w jej nadzwyczajności, lecz – przeciwnie – w pełnej zwyczajności, w postawie pierwszego ucznia: „...

3308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]