Reklama

Matei Brunul

Matei Brunul

15.03.2015
Czyta się kilka minut
Moja pierwsza myśl była taka, że to zbyt oczywiste – pisząc powieść o czasach totalitarnych, uczynić jej bohaterami marionetkę i marionetkarza.
T

Trudno byłoby znaleźć bardziej czytelną metaforę człowieka żyjącego w totalitarnym systemie niż metafora lalki, której każdy ruch jest przez kogoś zaplanowany i kontrolowany. Zapytałem autora, co o tym sądzi. Czy był świadom niebezpieczeństw (literackich), jakie wiążą się z użyciem tak oczywistej metafory? Może wybrał ją właśnie ze względu na jej oczywistość? Może świadomie wyszedł niebezpieczeństwom naprzeciw?
Okazało się, że autor – rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici – ma znajomości w kręgach teatralnych, w tym także wśród lalkarzy. Dlaczego sięgnął po motyw marionetki? Któregoś razu obserwował jednego ze swoich kolegów, który miał opinię mruka: siadywał przeważnie z boku, z ponurą miną i odzywał się półsłówkami. Kiedy jednak brał do ręki lalkę i zaczynał nią poruszać, nagle się ożywiał, jego ruchy stawały się energiczne i płynne. „Wtedy zobaczyłem coś paradoksalnego: to...

4446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]