Maryja i Salome
Maryja i Salome
Niejeden ksiądz czy diakon odczytujący ów fragment – konsekwentnie wtedy niejeden słuchający go wierny – ma kłopot z doliczeniem się: ile w końcu kobiet stało pod krzyżem Jezusa – trzy czy cztery? Odpowiedź brzmi: cztery. „Siostra Matki Jego” nie jest tożsama z „Marią, żoną Kleofasa”. To inna kobieta (wymieniona z imienia przez św. Marka; por. Mk 15, 40), Salome – matka św. Jana i Jakuba.
Jan zapamiętał – trudno, żeby było inaczej (!) – że wśród kobiet, które doszły na Golgotę za Panem, była jego własna matka. Nie wymienił jej z imienia, podobnie zresztą, jak zataił swoje – chowając się za określeniem: „uczeń, którego Jezus miłował (J 19, 26).
Mając tuż obok siebie swoją własną matkę, Jan usłyszał naraz z wysokości krzyża: „Oto Matka Twoja” wskazujące mu Maryję. Słowa te zapewne słyszała także i Salome. Jaki w niej wzbudziły rezonans? Co poczuła? A co poczuł Jan? Co...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]