Reklama

Mapa stworzenia

Mapa stworzenia

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Religia zajmuje się moralnością. A stosunek do przyrody to problem moralny: gdy nadużywamy darów natury, kradniemy je kolejnym pokoleniom.
Prof. Grzegorz Mikusiński Fot. Archiwum Prywatne
S

SZCZEGÓLNA SZANSA na przyczynienie się do ochrony przyrody stoi przed... katolikami. Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU) wykazali, że tereny kluczowe dla ochrony bioróżnorodności na Ziemi pokrywają się z obszarami, na których dominuje chrześcijaństwo – szczególnie katolicyzm, a w dalszej kolejności prawosławie.
Naukowcy zwracają uwagę, że bioróżnorodność – czyli zróżnicowanie form życia, bogactwo gatunków w danym środowisku – maleje w coraz szybszym tempie, a ludzie ani społeczeństwa nie rozumieją potrzeby jej ochrony i nie żyją tak, by o nią dbać. Jak podkreślają badacze w publikacji, która ukazała się właśnie w naukowym czasopiśmie „Oryx”, religia, jako zbiór zasad etycznych, może wpływać na życiowe postawy i etyczne wybory wiernych. Dlatego – stwierdzają – ekolodzy powinni współpracować z liderami religijnymi...

7128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]