Reklama

Małe piekło

Małe piekło

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Pierwszą dojrzałą powieść opublikowała w wieku 41 lat.
P

Potem wydała ich jeszcze 17, niemal wszystkie o prostych dwuczłonowych tytułach („Pastors and Masters”, „Brothers and Sisters”, „Manservant and Maidservant”) i podobnie zbudowane z niekończących się dialogów.
Ivy Compton-Burnett (1884–1969), pisarka angielska wychowana w zamożnej wielodzietnej rodzinie rządzonej przez despotycznego ojca – lekarza, pioniera homeopatii, pozostaje postacią dosyć tajemniczą. Sama twierdziła, że w jej życiu nie zdarzyło się nic szczególnego. Możemy się domyślać, iż powracający w jej prozie obraz rodziny jako zamkniętej społeczności, w której toczy się ciągła, choć skrywana przed światem walka o dominację, ma biograficzne źródła. Wiemy, że przeżyła przedwczesną śmierć dwóch braci – jeden zmarł na gruźlicę, drugi poległ nad Sommą – i dwóch sióstr, które wspólnie popełniły samobójstwo w Boże Narodzenie roku 1917. Wiemy też, że nigdy nie wyszła za mąż i...

2977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]