Reklama

Małe piekło

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Pierwszą dojrzałą powieść opublikowała w wieku 41 lat.
P

Potem wydała ich jeszcze 17, niemal wszystkie o prostych dwuczłonowych tytułach („Pastors and Masters”, „Brothers and Sisters”, „Manservant and Maidservant”) i podobnie zbudowane z niekończących się dialogów.
Ivy Compton-Burnett (1884–1969), pisarka angielska wychowana w zamożnej wielodzietnej rodzinie rządzonej przez despotycznego ojca – lekarza, pioniera homeopatii, pozostaje postacią dosyć tajemniczą. Sama twierdziła, że w jej życiu nie zdarzyło się nic szczególnego. Możemy się domyślać, iż powracający w jej prozie obraz rodziny jako zamkniętej społeczności, w której toczy się ciągła, choć skrywana przed światem walka o dominację, ma biograficzne źródła. Wiemy, że przeżyła przedwczesną śmierć dwóch braci – jeden zmarł na gruźlicę, drugi poległ nad Sommą – i dwóch sióstr, które wspólnie popełniły samobójstwo w Boże Narodzenie roku 1917. Wiemy też, że nigdy nie wyszła za mąż i...

2977

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]