Reklama

Magazyn Literacki "Książki w Tygodniku"

Magazyn Literacki "Książki w Tygodniku"

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Miłość niemożliwa
Okładka "Magazynu Literackiego Książki w Tygodniku" nr 1-2/2014

„Miłość szczęśliwa. Czy to to jest normalne, / czy to poważne, czy to pożyteczne – / co świat ma z dwojga ludzi, / którzy nie widzą świata?” – na pograniczu powagi i ironii kryła powagę tego pytania Wisława Szymborska. Jeśli wczytać się w powstającą dziś wokół nas młodą polską prozę, łatwo zauważyć, iż właśnie „miłość szczęśliwa” jest tu stanem tyleż pożądanym, co niezwykle trudnym do osiągnięcia. Trzydziestolatkowie, zaludniający światy tej prozy, to zwykle tzw. single, obawiający się bliskości, stałych związków, a nawet – jak młode bohaterki równie młodych powieściopisarek – odczuwający je jako przemoc, ograniczenie, w najlepszym razie: kolejne nieuchronne rozczarowanie.
Literatura potrafi pochwycić ducha czasu lepiej, wnikliwiej niż dzieła socjo- czy psychologów. Skoro tak, to czy książki Patrycji Pustkowiak lub Marty Syrwid, o których piszemy w tym Magazynie, nie powinny nas głęboko zaniepokoić? A erotyczna utopia Ignacego Karpowicza? I czy drugą stroną tego samego medalu nie jest olbrzymia popularność – tak zdawałoby się niedzisiejszych – powieści Jane Austen? Na innym zaś poziomie: tych wszystkich domów nad rozlewiskami, polukrowanych oaz spokoju i szczęścia?
Nie traćmy przecież nadziei, powtarzając za Szymborską: „Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej / twierdzą, że nigdzie nie ma miłości szczęśliwej. // Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać”.

Redakcja: Tomasz Fiałkowski, Andrzej Franaszek, Jerzy Franczak, Grzegorz Jankowicz, Michał Paweł Markowski, Piotr Mucharski
Zrealizowano przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program operacyjny "Promocja czytelnictwa"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]