Reklama

Mądrość i tajemnica

Mądrość i tajemnica

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Wiemy, że tylko część ksiąg mądrościowych znalazło się w hebrajskiej Biblii. Do kanonu hebrajskiego nie weszła choćby Księga Mądrości Syracha, która początkowo i na krótko w nim się znalazła.
K

Kohelet miał wedle starożytnych mędrców Izraela trafić do genizy (geniza to miejsce, do którego składa się na przechowanie zniszczone święte teksty zawierające imię Boga. Tam też trafiały Księgi nieuznawane za kanoniczne.) Pachniała ta Księga herezją i mogła wedle pewnych opinii służyć niedowiarstwu. Te same wahania towarzyszyły jeszcze Pieśni nad Pieśniami, zwojowi Estery, ba, nawet żądano schowania Księgi proroka Ezechiela, o którym w Talmudzie pisał jeden z rabinów, że jest sprzeczny ze słowami Tory.
Wniosek z tego zaskakujący, a Jeszajahu Leibowicz tak go komentował: „Gmach judaizmu nie został wzniesiony na gotowej bazie Biblii hebrajskiej (...) lecz zgoła odwrotnie – to krytyka wiary dokonana przez mędrców stworzyła wizerunek Biblii hebrajskiej jako Świętej Księgi Wiary. Innymi słowy: Tora pisana powstała dzięki Torze ustnej”. Co oznacza, że mędrcy korzystając z wiedzy i...

4628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]