Reklama

Łowiący ryby

Łowiący ryby

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Dla kilku powodów sięgnąłem ostatnio ponownie po fragment Ewangelii Łukaszowej, opowiadający o powołaniu Piotra – powołaniu na ucznia; jeszcze nie na apostoła (Łk 5, 1-11; powołanie apostolskie opisane jest rozdział dalej – zob. Łk 6, 12-16).
T

To pierwsze powołanie zawarte jest w zdaniu wypowiedzianym przez Jezusa po cudownym połowie ryb (w samo południe, i „na głębi”!). Kiedy Piotr, drżąc ze strachu, powiedział Jezusowi: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”, Ten odpowiedział mu obietnicą: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił” (w. 10). Tłumacząc to zdanie z greki na łacinę, św. Hieronim był nieco dokładniejszy od polskiego tłumacza i ściśle oddał brzmienie oryginału: „Nie bój się, odtąd będziesz łowiącym ludzi” (łac. homines eris capiens).

Powie ktoś: „drobiazg, szczególik bez znaczenia”.

A może jednak raczej „okruch”? I zgoła nie bez znaczenia?

Powołując Piotra, Jezus objawia mu bowiem nie to, co będzie robił, ale to, kim będzie! Nacisk położony jest na to, kim Piotr ma w przyszłości być: „będziesz łowiącym”. Oczywiście w owo „bycie” wpisana jest misja („łowienie” ludzi)....

1986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]