Reklama

Łodzie z betonu

Łodzie z betonu

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Pora jest piękna. Nie ma jeszcze liści na drzewach, a pejzaż jest rozległy i przejrzysty. W słoneczne dni świat staje się dwakroć większy. Nic nie zasłania widoku i jest trochę tak, jakbyśmy oglądali nieskończoność.
D

Dobrze jest wtedy jechać przez Małopolskę i Podkarpacie wśród wzgórz, dolin i ludzkich siedzib, i oglądać je w pełnym świetle. Siedziby są, jakie są, raz ładniejsze, raz brzydsze, bogatsze i biedniejsze, nowsze i starsze, ale pejzaż jakoś sobie z nimi radzi. Neutralizuje. Wygładza ostre kształty, tłumi zbyt jaskrawe barwy. Koniec końców nad wszystkim rozpościera się bezkresny błękit i przywraca proporcje.
Tylko z jednym natura w ojczyźnie gminnej i powiatowej nie potrafi sobie poradzić: z większością „nowoczesnych” kościołów.
Stoją w krajobrazie całkowicie osamotnione. Niczego nie przypominają. Znikąd się nie wywodzą. Zrobione, jakby gdzie indziej i przyniesione nocą, a potem podstępem i przemocą umieszczone na przekór pamięci. Wrażenie jest szczególnie wstrząsające, gdy wybudowano je obok wiekowych, najczęściej drewnianych świątyń. Mógłbym podać przykłady dziesiątków...

5732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]