Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Listy niezwykłego biskupa

Listy niezwykłego biskupa

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Józefa Hennelowa słusznie ubolewa, że wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II biskup wileński Jerzy Matulewicz-Matulaitis nie jest dostatecznie znany, a Polacy i Litwini nie wzywają jego pomocy „w rozwikływaniu duchowych węzłów między nami”.
D

Donoszę więc, że marianie, zakon, który biskup Matulewicz uratował od zniknięcia, sporo zrobili i nadal robią, by jego niezwykłą postać przybliżyć. W 2005 r. ukazała się starannie opracowana biografia biskupa Matulewicza pióra Tadeusza Górskiego MIC. Teraz otrzymaliśmy obszerny zbiór polskich listów błogosławionego, pisanych przed objęciem biskupstwa wileńskiego, w czasie pełnienia tej funkcji i po rezygnacji z niej, skierowanych do 78 osób i 24 instytucji. Zapowiedziano wydanie listów łacińskich, prawdopodobnie potem ukażą się także listy litewskie.

Święci odpowiadają na listy – napisał o św. Bracie Albercie ks. biskup Grzegorz Ryś. Sprawdza się to także w przypadku błogosławionego Jerzego Matulewicza.

Listy są bardzo specjalnym rodzajem literackim. Specjalnym i zróżnicowanym. Inne są te pasterskie do „umiłowanych w Chrystusie kapłanów, całego duchowieństwa i wiernych diecezji wileńskiej”, inne do „drogiego Józia” – księdza Józefa Jarzębowskiego, jeszcze inne, programowe, do członków odradzającego się zgromadzenia, którego – będąc biskupem wileńskim – Matulewicz pozostawał przełożonym generalnym, inne do władz Uniwersytetu Stefana Batorego i władz państwowych, jeszcze inne do Wandy Jeute, której był kierownikiem duchowym.

Listy do osób prywatnych, często pisane w pośpiechu, zawierające odpowiedzi na konkretne pytania, zwięzłe informacje o sobie i o aktualnych wydarzeniach, przybliżają osobę autora. Listy urzędowe są jak wierzchołek góry lodowej, element większej całości, mierzenia się z trudnymi, czasem dramatycznymi sytuacjami, stanowią bezcenny dokument epoki. Taka jest np. korespondencja dotycząca parafii Giedroycie, gdzie, przy wsparciu polskich władz, sprzeciwiano się utrzymaniu – obok nabożeństw w języku polskim – nabożeństw po litewsku dla zamieszkałych tam Litwinów. Każdy blok listów poprzedza krótkie wprowadzenie prezentujące osobę adresata i okoliczności, z którymi wiąże się korespondencja. By je lepiej zrozumieć, warto jednak zapoznać się ze wspomnianą biografią. A poprzez biografię i listy – z niezwykłą w historii Kościoła w Polsce postacią, biskupem, który jest (powinien być) patronem pojednania Polaków i Litwinów.

Bł. Jerzy Matulewicz, Listy polskie. Do druku przygotowali i przypisami opatrzyli Jan Bukowicz MIC i Tadeusz Górski MIC. Licheń Stary 2012, Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”. Fontes Historiae Marianorum Institutum Historiae Spiritualitatisque Marianorum, tom 21.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]