Reklama

Ładowanie...

Lata walki i chwile radości

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Paul Auster, pisarz: Literaturę czyta się nie tylko umysłem, ale też ciałem: skórą, która odbiera jej rytm.
Fot. Grażyna Makara
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: Podczas spotkania w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej przedstawiłeś się czytelnikom za pomocą wyliczanki: „Jestem Amerykaninem, nowojorczykiem, wędrowcem, mężem, ojcem, pisarzem i awanturnikiem”. Jak udaje Ci się łączyć wszystkie te funkcje?
PAUL AUSTER: Zabawne, nie pamiętam, żebym kiedykolwiek coś takiego powiedział. Wydaje mi się, że palnąłem coś w stylu: „Wciąż próbuję i na szczęście szlag mnie jeszcze nie trafił”.
To naprawdę Twoje słowa.
Cóż, ciężko pełnić wszystkie te funkcje jednocześnie. Żyję w USA, ale mieszkam w Nowym Jorku. Albo na odwrót: mieszkam w USA, ale żyję w Nowym Jorku. Swoją drogą – marzę, by Nowy Jork stał się autonomicznym krajem, jednak to życzenie nigdy się nie ziści... Mąż? No cóż, tak, Siri Hustvedt, znakomita pisarka, jest esencją mojego życia. Dzieci – czy może być...

18530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]