Reklama

Ładowanie...

Lamża czyta naturę - odcinek 1: Charon, rdzeń kręgowy, ameby [wideo]

Lamża czyta naturę - odcinek 1: Charon, rdzeń kręgowy, ameby [wideo]

w cyklu "Czytamy Naturę"
13.11.2018
Czyta się kilka minut
Zapraszamy na nowy program popularno-naukowy Centrum Kopernika. Co tydzień będzie o tym, co tak naprawdę mówią nam naukowcy i dlaczego to tak ważne.
Łukasz Lamża w 1. odcinku cyklu "Czytamy Naturę" / fot. Centrum Kopernika
Łukasz Lamża w 1. odcinku cyklu "Czytamy Naturę" / fot. Centrum Kopernika
W

W pierwszym odcinku przyglądamy się z bliska temu, jak wygląda Charon - kulka lodowa o średnicy 1200 km fruwająca parę miliardów kilometrów stąd, dowiadujemy się o nowej, rewolucyjnej metodzie rehabilitacji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego oraz poznajemy dwa nowe gatunki ameb: stworzeń pełzających wszędzie, gdzie tylko spojrzymy.

"Czytamy naturę" to nowy program popularnonaukowy Centrum Kopernika. Wymyślił go i prowadzi Łukasz Lamża - członek Centrum i redaktor działu naukowego "Tygodnika Powszechnego". Co tydzień będziemy razem czytać trzy artykuły z bieżącej prasy naukowej - co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata. Mówimy stanowcze "nie" mielonce składającej się w 85% z wypełniacza, a tylko w 15% z konkretnego naukowego mięcha!

W "Czytamy naturę" jesteśmy zawsze na froncie rozwoju nauki i odważnie siadamy u samego źródła wiedzy, tj. przy najnowszych numerach najważniejszych czasopism naukowych świata, jak "Nature" i "Science". Nowe odcinki w każdy poniedziałek.


Zobacz także: 


"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]