Reklama

Książki w Tygodniku

Książki w Tygodniku

01.12.2013
Czyta się kilka minut
Pokusa miejsca
Okładka "Magazynu Literackiego Książki w Tygodniku" 11-12/2013 Fot. Horst Friedrichs / ANZENBERGER / FORUM
W

W wierszu „Miasto” Konstandinos Kawafis pisze o człowieku, który pragnie porzucić swe miejsce, przenieść się do innego kraju, nad inne morze, by zacząć od początku.
W przestrzeni, w której się urodził, a potem dorastał, wszystko jest niczym wyrok, a on sam czuje się jak żywcem pogrzebany. Rozciągająca się po horyzont ruina odpowiada zniszczeniom, których czas dokonał w jego wnętrzu.
A zatem ktoś marzy o innym miejscu, innym mieście. Niestety, poeta nie ma dla owego ktosia żadnego pocieszenia. „Nie znajdziesz nowych miejsc, nad inne morza nie dotrzesz. / Miasto pójdzie za tobą (...) Tak, jak zrujnowałeś swoje życie tutaj, / w tym ciasnym kącie, zrujnowałeś je wszędzie”.
Pisarze, o których mowa w tym wydaniu naszego magazynu literackiego, traktują miasto w inny sposób. Nie jest dla nich przedłużeniem ludzkiej duszy, lecz przestrzenią życia, z której pochodzą współkształtujące nas (naszą świadomość, wyobraźnię i percepcję) impulsy. Za miasto, za miejsce, za przyczółek, w którym mieszkamy, jesteśmy odpowiedzialni: możemy je zmieniać, formować i rozwijać. A dzięki tym zmianom i formalnym eksperymentom oddziaływać na innych.
Literatura odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę. Pomaga nam w zawiązaniu relacji z rzeczywistością, by znów dało się w niej nie tylko myśleć, ale też budować i mieszkać w tym, co wybudowane.

Dodatek zrealizowano przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program operacyjny "Promocja czytelnictwa"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]