Reklama

Ładowanie...

Książki w Tygodniku

Książki w Tygodniku

01.12.2013
Czyta się kilka minut
Pokusa miejsca
Okładka "Magazynu Literackiego Książki w Tygodniku" 11-12/2013 Fot. Horst Friedrichs / ANZENBERGER / FORUM
W

W wierszu „Miasto” Konstandinos Kawafis pisze o człowieku, który pragnie porzucić swe miejsce, przenieść się do innego kraju, nad inne morze, by zacząć od początku.
W przestrzeni, w której się urodził, a potem dorastał, wszystko jest niczym wyrok, a on sam czuje się jak żywcem pogrzebany. Rozciągająca się po horyzont ruina odpowiada zniszczeniom, których czas dokonał w jego wnętrzu.
A zatem ktoś marzy o innym miejscu, innym mieście. Niestety, poeta nie ma dla owego ktosia żadnego pocieszenia. „Nie znajdziesz nowych miejsc, nad inne morza nie dotrzesz. / Miasto pójdzie za tobą (...) Tak, jak zrujnowałeś swoje życie tutaj, / w tym ciasnym kącie, zrujnowałeś je wszędzie”.
Pisarze, o których mowa w tym wydaniu naszego magazynu literackiego, traktują miasto w inny sposób. Nie jest dla nich przedłużeniem ludzkiej duszy, lecz przestrzenią życia, z której pochodzą współkształtujące nas (naszą świadomość, wyobraźnię i percepcję) impulsy. Za miasto, za miejsce, za przyczółek, w którym mieszkamy, jesteśmy odpowiedzialni: możemy je zmieniać, formować i rozwijać. A dzięki tym zmianom i formalnym eksperymentom oddziaływać na innych.
Literatura odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę. Pomaga nam w zawiązaniu relacji z rzeczywistością, by znów dało się w niej nie tylko myśleć, ale też budować i mieszkać w tym, co wybudowane.

Dodatek zrealizowano przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program operacyjny "Promocja czytelnictwa"

Autor artykułu

Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]