Reklama

Ksiądz Herbert

Ksiądz Herbert

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Pamiętam jego mieszkanie: prawie po sufit napakowane książkami, które wciąż pachniały papierosowym dymem, choć gospodarz nie palił od kilkunastu lat.
S

Stryj był księdzem, lubił dobre cygara. Mały Herbert jedno mu podprowadził. Tak zaczął się nałóg, z którym zmagał się przez prawie pół wieku. Na początku lat 80. wykryto u niego raka krtani, przeszedł cztery operacje. „Głupota”, machnął ręką, gdy zapytałem o papierosy.
Na pytania najchętniej odpowiadał jednym słowem. Albo jednym zdaniem, często urwanym w połowie. Dlaczego w 1955 r. poszedł na ATK? „Kłósak”. A konkretnie? „Artykuł Kłósaka w siódmym numerze »Znaku«”. Musiałem sam sprawdzić: „Materializm dialektyczny a fizyka współczesna”. „To była dla nas, dla mnie kapitalna odtrutka”. Na ATK poznał Tischnera, Pasierba. O Pasierbie: „Bałem się go. Był za wysoki dla mnie”. O Tischnerze: „W czasie sesji rywalizowaliśmy. I chyba tylko w jednym przedmiocie go przewyższyłem – w fizyce”.
Dopiero potem się rozgadał. Opowiadał, jak z początku musiał dojeżdżać na studia ze Śląska –...

3986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]