KRONIKA

8 – 14 października

14.10.2013

Czyta się kilka minut

Naukowcy wierzą w Boga, choć często sami o tym nie wiedzą. (Ks. prof. Michał Heller w rozmowie z KAI nt. wiary i nauki, 7 października 2013 r.)


W Warszawie zakończył się „Dziedziniec dialogu” – seria debat z udziałem wierzących i niewierzących o relacji między wiarą a nauką, kulturą i społeczeństwem. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Bronisław Komorowski, kard. Gianfranco Ravasi i ks. prof. Michał Heller. Prezydent zadeklarował, że postrzega Kościół jako ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego zdaniem, polskie doświadczenie przyjaznego, a nie wrogiego rozdziału państwa i Kościoła zobowiązuje wszystkich wierzących i niewierzących. – Wiara jest doświadczeniem osobistym, ale wierni to wspólnota. Współtworzą oni społeczeństwo, żyjąc w nim według zasad, które często czerpią z nauk społecznych swoich Kościołów – przypomniał Bronisław Komorowski. Debatom w ramach „Dziedzińca dialogu” towarzyszyły koncerty, wystawy oraz happeningi.


Wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe” – powiedział 8 października abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o pedofilię wsród duchownych. „Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga” – mówił hierarcha. Kilka godzin później przeprosił za tę wypowiedź na specjalnej konferencji prasowej („To był lapsus językowy. Zero tolerancji dla pedofilii”). Nie zmniejszyło to jednak krytyki arcybiskupa w prasie i telewizji. Więcej w komentarzu Artura Sporniaka w dziale komentarze.


13 października obchodzono Dzień Papieski. W całym kraju odbywały się dyskusje, koncerty i wspólne modlitwy; przed kościołami zbierano pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która finansuje stypendia dla najuboższej młodzieży. – To już prawie 9 lat mija od śmierci Jana Pawła II i wyrasta nowe pokolenie, które go nie znało – mówił kard. Kazimierz Nycz, jego przypominanie określając jako „wielki obowiązek”. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzono pod hasłem „Jan Paweł II – papież dialogu”.


Niemiecki biskup, który wydał 35 mln euro na swoją rezydencję, poleciał do Watykanu, aby wytłumaczyć się ze swojej rozrzutności. 53-letniego Franza-Petera Tebartza van Elsta, biskupa Limburga w Hesji, oskarżono także o krzywoprzysięstwo – miał on zaprzeczać, że w jedną z podróży do Indii, której celem była pomoc ubogim dzieciom, wybrał się business class. Wielu niemieckich katolików (podobnie jak wierzący innych wyznań, część swojego podatku dochodowego oddają oni na rzecz Kościoła) wzywa biskupa do rezygnacji. Według BBC do Rzymu biskup dotarł tanimi liniami lotniczymi. W chwili zamykania tego numeru „TP” nie było pewne, czy spotka się z nim papież.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2013