KRONIKA

23 – 29 lipca

29.07.2013

Czyta się kilka minut

Skoro Bóg jest źródłem dobra, to zdarza mi się być dobrym dlatego, że zaczerpnąłem z tego Źródła. (Przemysław Babiarz, dziennikarz sportowy, podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, 26 Lipca 2013 r.)


W dniach 23–28 lipca z udziałem papieża Franciszka i ok. 3 milionów uczestników trwały w Rio de Janeiro 28. Światowe Dni Młodzieży. Na ich zakończenie papież ogłosił, że kolejne odbędą się (w 2016 r.) w Krakowie. Oprócz udziału w głównych wydarzeniach, papież odwiedził też sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Podczas tzw. Mszy rozesłania na zakończenie Dni Franciszek zaznaczył, że doświadczenia spotkania z Jezusem i radości wiary, przeżytego w Rio de Janeiro nie można zamykać w sobie czy też w małej grupie. Jego zdaniem, byłoby to „jak odcięcie tlenu płonącemu ogniu”. Słowa Jezusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” są nakazem powierzonym całemu Kościołowi, w tym młodzieży – mówił papież. Nakaz ten wynika z siły miłości, gdyż Jezus „pierwszy przyszedł do nas, dał nam nie trochę siebie, lecz całego siebie, dał swoje życie, aby nas zbawić i ukazać nam miłość i miłosierdzie Boga”. Franciszek dodał, że Jezus posyła wszędzie, a Ewangelia jest dla wszystkich. Z kolei podczas spotkania z biskupami Ameryki Łacińskiej zaznaczył, że powinni być oni „pasterzami miłującymi ubóstwo”, którzy nie mają „psychologii książąt”; ludźmi, którzy nie powinni być żądni władzy i oczekiwać na kolejną nominację. O Światowych Dniach Młodzieży w Rio piszemy obszernie w korespondencji w dziale Temat Tygodnika.


Około 1200 osób wzięło udział w 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które zakończyło się 27 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Trwające przez tydzień nabożeństwa tematyczne oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi miały, zdaniem dyrektora FSM o. Piotra Reiznera, „skłonić do świadomej przemiany własnej wiary”. O swojej religijności opowiadali młodym świeccy: m.in. dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz, prezenter pogody Tomasz Zubilewicz, mim Ireneusz Krosny oraz publicysta Tomasz Terlikowski. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś mówił o ewangelizacji i konieczności współpracy księży ze świeckimi (rozmowę na ten temat z bp. Rysiem publikujemy na str. 7). Na specjalnym koncercie w Kalwarii Pacławskiej wystąpił m.in. zespół Dusza we Mgle.


21 lipca kuria warszawsko-praska ogłosiła komunikat oskarżający ks. Wojciecha Lemańskiego o działanie na szkodę Kościołowi. „Stając się dobrowolnym zakładnikiem mediów, wyrządził wielką szkodę Kościołowi, którego jest kapłanem i który – jak deklaruje – »kocha«, oraz wywołał poważną dezorientację i niepokój w szerokich kręgach polskiego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie, który upubliczniono już po tym, gdy duchowny przekazał parafię w Jasienicy wyznaczonemu przez kurię administratorowi. Kilka dni wcześniej Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała analizę sporu między duchownym a abp. Henrykiem Hoserem pt. „Anatomia rozegrania konfliktu”. Jej autorka, Alina Petrowa-Wasilewicz oskarża ks. Lemańskiego o „zaplanowaną akcję deprecjonowania i niszczenia autorytetu abp. Hosera”, wciągnięcie do sporu dziennikarzy i manipulowanie własnymi parafianami. „Upublicznienie konfliktu – pisze KAI – było pierwszym krokiem w walce z przełożonym. Kolejnym było narzucenie własnej narracji, w której zbuntowany duchowny kreuje się na niewinną ofiarę”. Tezy tekstu najlepiej oddają odnoszące się do ks. Lemańskiego śródtytuły: „Bohater i twórca medialnych przekazów”, „Narzucenie narracji niewinnej ofiary”, „Dozowanie napięcia”, „Wykorzystanie słabości drugiej strony”, „Nagła zmiana frontu”. O konflikcie Lemański–Hoser pisaliśmy obszernie w poprzednich numerach „TP”.


Z powodu dopuszczenia do kościelnych małżeństw homoseksualnych Patriarchat Moskwy i Całej Rusi wstrzymuje dialog z niektórymi Kościołami luterańskimi – ogłosił metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych rosyjskiej Cerkwi. Zarzucił też niektórym luteranom „zdradę chrześcijaństwa”. „Niektóre Kościoły protestanckie, jak Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji, od kilku lat zezwalają na udzielanie ślubów parom homoseksualnym. Tym samym przekroczyły one pewną granicę” – powiedział hierarcha. O sprzeciwie wobec związków homoseksualnych mówił też patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I, który 21 lipca w Soborze Kazańskim mówił o „pokusach współczesnego świata”. Uznał wręcz, że w niektórych krajach prześladowane są osoby próbujące przeciwstawić się „ustawom sprzecznym z Bożym Prawem”. Takie praktyki są, jego zdaniem, symptomem apokaliptycznym, zagrażającym istnieniu tych państw.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2013