KRONIKA

14 – 20 maja 2013

21.05.2013

Czyta się kilka minut

Tworzenie nowych istnień ludzkich w laboratorium wyłącznie po to, żeby je zniszczyć, to nadużycie potępiane nawet przez tych, którzy nie podzielają przekonań Kościoła katolickiego co do życia człowieka. (Kard. Sean O’Malley, metropolita Bostonu, 15 maja 2013 r.)


O Duchu Świętym wnoszącym w życie Kościoła nowość mówił papież Franciszek 19 maja podczas Eucharystii sprawowanej z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Tego dnia Kościół katolicki obchodził uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zdaniem papieża, choć „nowość Boga” napełnia czasem katolików lękiem, jest w istocie tym, co daje prawdziwą radość i pogodę ducha, gdyż „Bóg nas miłuje i pragnie jedynie naszego dobra”. Papież zachęcił wiernych do stawiania sobie pytań. Czy są otwarci na „Boże niespodzianki”? Czy są odważni, aby wyruszyć na nowe drogi, jakie ofiarowuje im nowość Boga? „Duch Święty przemienia i odnawia, tworzy harmonię i jedność, daje odwagę i radość w pełnieniu misji” – napisał też Franciszek na Twitterze.


Instytut Dzieł Religijnych (IOR), zwany potocznie bankiem ­watykańskim, do końca roku opublikuje pierwszy publiczny ­bilans. Zapowiedział to jego nowy prezes Ernst von Freyberg. Publikacja wyników finansowych banku, połączona z premierą strony internetowej, to element strategii dostosowywania jego działalności do standardów międzynarodowych. IOR stara się o utrzymanie na tzw. białej liście komitetu Moneyval, powołanego przez Radę Europy w celu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Ostatnia kontrola ekspertów wykazała, że dotychczasowe procedury banku nie chronią jego aktywów przed możliwością udziału w nielegalnych operacjach finansowych.


Niezależnie od celu, w jakim jest wykorzystywane, klonowanie oznacza traktowanie ludzi jako produktów wytworzonych na zamówienie, w zależności od życzenia innych ludzi. Jest to sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem uznawania każdego członka rodziny ludzkiej za unikalny dar Boga” – napisał arcybiskup Bostonu kard. Sean O’Malley w reakcji na informację o sklonowaniu przez naukowców ludzkich embrionów i uzyskaniu z nich komórek macierzystych (o odkryciu piszemy w tym numerze „TP”). Zdaniem hierarchy, „postęp techniczny w klonowaniu człowieka to nie postęp ludzkości, lecz jego zaprzeczenie”.


Publikującego m.in. w „Tygodniku” ks. Andrzeja Dragułę ­nominowano do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Razem z nim nominowano też Tomasza Rożka i Krzysztofa Ziemca. Ksiądz Draguła otrzymał wyróżnienie za „dociekliwość w analizowaniu tematów trudnych i podejmowanie dialogu ze światem laickim”. Nagrodę „Ślad” przyznaje kapituła (ze Zbigniewem Nosowskim jako przewodniczącym) uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 r. przez dziennikarzy. Nagroda ma upamiętniać postawę biskupa, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”.


Biskup Józef Kupny, 57-letni biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Zastąpił on na tym stanowisku abp. Mariana Gołębiewskiego, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę. Biskup Kupny jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady do Spraw Społecznych KEP oraz delegatem KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Był głównym autorem przyjętego w ub. roku dokumentu społecznego Episkopatu „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.


Człowiek, który kocha, nie starzeje się – przypominał 18 maja kard. Stanisław Dziwisz w Wadowicach podczas uroczystości 93. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Okoliczność ta stała się dla niego okazją, aby wraz z dwunastoma kolegami kursowymi świętować półwiecze kapłaństwa. W obchodach, zorganizowanych na wadowickim rynku, wzięła udział m.in. młodzież z kilkudziesięciu szkół im. Jana Pawła II. „Bądźmy hojni wobec Boga, tak jak hojny był Karol Wojtyła, syn tej ziemi i tego miasta, Wadowic” – apelował do zgromadzonych krakowski metropolita.


W Watykanie opublikowano dane statystyczne dotyczące Kościoła. „Annuario Pontificio” („Rocznik Papieski”) za rok 2013 i „Annuarium Statisticum Ecclesiae” („Rocznik Statystyczny Kościoła”) za rok 2011 wskazują m.in. na wzrost liczby katolików na świecie (do 1,214 mld), którzy stanowią dziś prawie 18 proc. ludności planety. Ochrzczony w obrządku katolickim jest m.in. co czwarty Europejczyk i co drugi mieszkaniec obu Ameryk. Największy wzrost liczby katolików – o 4,5 proc. – odnotowano w Afryce.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2013