KRONIKA

7 – 13 maja

13.05.2013

Czyta się kilka minut

Wielu ludzi, którzy oddalili się od Kościoła, powróciło do niego dzięki praktykowaniu medytacji chrześcijańskiej; pytają także, dlaczego nie mieli okazji poznać jej wcześniej. (O. Laurence Freeman OSB, dyrektor światowej wspólnoty medytacji chrześcijańskiej, w odpowiedzi polskim krytykom tej praktyki modlitewnej)


Najliczniejsza kanonizacja w historii. Papież po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu dokonał kanonizacji, która od razu okazała się najliczniejszą w historii Kościoła: 12 maja kanonizował aż 800 męczenników z Otranto w Apulii we Włoszech, którym tureccy najeźdźcy w 1480 r. ścięli głowy za odmowę przejścia na islam. Kanonizował także dwie zakonnice, założycielki zgromadzeń zakonnych: pierwszą w historii Kolumbijkę Laurę Montoya i Meksykankę Marię Guadalupe Garcia Zavala. „Czcząc męczenników z Otranto, prosimy Boga, by wspierał wielu chrześcijan, którzy w naszych czasach i w wielu częściach świata wciąż cierpią z powodu przemocy, i by dał im odwagę wierności i odpowiadania dobrem na zło” – podkreślił Franciszek.


Obchody św. Stanisława w Krakowie. Kilka tysięcy wiernych przeszło w niedzielę 12 maja w Krakowie z Wawelu na Skałkę w uroczystej procesji ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Mszy św. przewodniczył abp John Myers z USA, a homilię w języku polskim wygłosił prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller. Witając zgromadzonych, kard. Stanisław Dziwisz ­powiedział, że męczeńska śmierć św. Stanisława przyniosła obfity plon wiary, nadziei i miłości. Podkreślił też, że św. Stanisław upomniał się o człowieka, o sprawiedliwość, o zachowanie prawa Bożego. „Jego postawa, przypieczętowana krwią, przemawia również do naszego pokolenia” – dodał metropolita krakowski.


Biskupi nadsyłają sugestie w sprawie reformy kurii. Inicjatywę powołania przez Franciszka grupy ośmiu kardynałów, którzy mają mu doradzać w rządzeniu Kościołem i reformie kurii rzymskiej, przyjęto w Ameryce Łacińskiej z wielkim entuzjazmem, biskupi i episkopaty już przekazują swoje sugestie, dokumenty i inne dane – ujawnił należącej do tej grupy kard. Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. Latynoski hierarcha odebrał 10 maja na uniwersytecie w Parmie doktorat honoris causa. Zaznaczył, że choć kardynałowie-doradcy mają się oficjalnie spotkać dopiero jesienią, już teraz pozostają z Franciszkiem w stałym kontakcie.


Kard. Dziwisz wysłannikiem papieża. „Na tych ziemiach wierni przetrwali kilkadziesiąt lat bezbożnego i nieludzkiego systemu totalitarnego, który obiecywał zbudować na ziemi raj, natomiast pozostawił po sobie ruiny” – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Kownie. Metropolita krakowski był wysłannikiem papieża Franciszka na obchodach uroczystości 600-lecia archikatedry kowieńskiej. W tym roku przypada także 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę.


Zmarła współpracowniczka Prymasa Wyszyńskiego. 6 maja w wieku 93 lat zmarła Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Była jedynym świadkiem składania przez przebywającego w odosobnieniu kard. Stefana Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu. Z Prymasem Tysiąclecia współpracowała od 1942 r. W roku 1948 została na kilka miesięcy aresztowana przez UB.


W obronie medytacji chrześcijańskiej. „Tym, co czyni medytację istotnie chrześcijańską, nie są jej metoda czy technika, nawet jeśli są one dobrze zakorzenione w Tradycji, ale jest tym wiara w Jezusa Chrystusa” – napisał o. Laurence Freeman OSB, dyrektor Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej, w liście odpowiadającym polskim krytykom medytacji chrześcijańskiej. W ostatnim czasie w mediach katolickich toczy się dyskusja na temat ortodoksyjności tej praktyki modlitewnej, w której uczestniczy także „Tygodnik Powszechny” (zob. numery 14, 16, 17-18). List opublikowano na stronie www.wccm.pl.


Nowa telewizja internetowa. Będzie to telewizja, jakiej dotąd nie było – zapowiadają twórcy telewizji Foksal Eleven, której premiera zapowiedziana jest na 18 maja. Powstała ona z inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. „Punktem wyjścia dla Foksal Eleven są wartości, które były dla Jana Pawła II istotne: literatura, kwestie społeczne, edukacja czy nauka, metapolityka. Na ich temat dyskutować będą różne środowiska” – czytamy w komunikacie. W programach telewizji pojawią się m.in. Jadwiga Staniszkis, Antoni Libera, Dorota Masłowska, o. Maciej Zięba. Foksal Eleven w większości tworzyć mają wolontariusze. Telewizja będzie emitowana w dwóch pasmach – rano i wieczorem.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2013