KRONIKA

16 – 22 IV

23.04.2013

Czyta się kilka minut

Mój brat nie będzie mógł jeździć metrem, nie będzie też spacerować po ulicach stolicy. Pan Bóg nie postawił go na tym miejscu, żeby ktoś mu coś zrobił, dlatego musi się pilnować. (Maria Elena Bergoglio podczas spotkania z Bernardynami w Polskiej Misji Katolickiej w Buenos Aires, 10 kwietnia.)


Tydzień papieża Franciszka. W Niedzielę Dobrego Pasterza Franciszek wyświęcił w bazylice św. Piotra w Watykanie 10 kapłanów. „Za każdym powołaniem do kapłaństwa lub życia konsekrowanego stoi zawsze czyjaś mocna i intensywna modlitwa: babci, dziadka, matki, ojca, wspólnoty” – zauważył papież w homilii. Papież nie rezygnuje z zapraszania na codzienną poranną Mszę pracowników różnych instytucji watykańskich – w ubiegłym tygodniu byli to m.in. policjanci i pracownicy „watykańskiego banku” IOR. 16 kwietnia Franciszek wspominał Sobór: „50 lat później (...) nie chcemy niczego zmienić. Co więcej, pojawiają się głosy, by zrobić krok wstecz. To właśnie znaczy upór, tak właśnie chce się oswoić Ducha Świętego i to nazywa się być nierozumnym i opornym sercem”. 17 kwietnia papież mówił o Kościele, który staje się „niańką”, jeśli katolicy oglądają się na księży, a nie są aktywni z powodu otrzymanego chrztu. O swoim rozumieniu Kościoła napisał także do argentyńskich biskupów zgromadzonych na wiosennej sesji: „Kościół, który nie wychodzi na zewnątrz, wcześniej czy później zapada na chorobę z powodu skażonego powietrza pomieszczeń, w których się zamknął” – napisał Franciszek. Jednocześnie wyznał, że choć niekiedy wyjście na ulicę może narazić na wypadek, to „woli on znacznie bardziej Kościół po wypadku niż chory”. Dużym echem w mediach odbiła się decyzja odebrania comiesięcznego dodatku (2100 euro) kardynałom – członkom komisji nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli „bank watykański”, a także nie wypłacenie tradycyjnej premii pracownikom Watykanu z okazji nowego pontyfikatu.


Kard. Schönborn za prawnym uznaniem związków homoseksualnych. Związki jednej płci powinny być uznane przez prawo i traktowane z szacunkiem – taką opinię wyraził metropolita Wiednia podczas wykładu zatytułowanego „Chrześcijaństwo – obce dziedzictwo czy fundament Zachodu?”, wygłoszonego w Muzeum Narodowym w Londynie. Jednocześnie kard. Christoph Schönborn zastrzegł, że nie może być mowy o uznaniu ich za małżeństwa, gdyż sama definicja małżeństwa oznacza trwały związek między mężczyzną i kobietą otwarty na życie. Wcześniej podobne sugestie wyrażali inni kardynałowie, m.in. Kolumbijczyk Ruben Salazar i były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick. Komentatorzy zauważają, że wypowiedzi te idą dalej niż dotychczasowe nauczanie Kościoła. „Prawne uznanie związków homoseksualnych albo zrównanie ich z małżeństwem” oznaczałoby „aprobatę zachowania wewnętrznie nieuporządkowanego” – głosi podpisany przez kard. Josepha Ratzingera i zaaprobowany przez Jana Pawła II w 2003 r. dokument Kongregacji Nauki Wiary „Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi”.


Siostra papieża u polskich bernardynów. Maria Elena Bergoglio przyjęła zaproszenie do odwiedzenia Polskiej Misji Katolickiej prowadzonej przez bernardynów w Buenos Aires. „Kiedy dowiedziałam się, że sam prosi, abyśmy nie jechali do Rzymu, tylko przekazali pieniądze dla biednych, wiedziałam na pewno, że nie jadę. Jestem przekonana o racji jego apelu” – tłumaczyła swoją nieobecność na inauguracji pontyfikatu brata. „Nie zaskakuje mnie, że Jorge zmienia zwyczaje. Dla niego najważniejszy jest człowiek – mówiła pani Bergoglio. – On wiele pracuje i będzie wymagał od innych tego samego”. Wspominała także czasy rządów junty wojskowej w Argentynie. „Nie wiem, dlaczego dziś dyskutuje się na ten temat. Ufam Panu Bogu i mam wielki spokój w sercu, bo mój brat wiele zrobił, aby pomóc ludziom w czasie dyktatury” – zauważa siostra papieża Franciszka.


Zaproszenie na Skałkę. „Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej Ojczyzny” – napisał kard. Stanisław Dziwisz, zapraszając diecezjan na tradycyjną procesję ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę w niedzielę 12 maja. „Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci św. Stanisława, głównego Patrona Polski, będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu” – napisał metropolita krakowski.


Statystyka powołań. Liczba powołań w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie co rok temu, ale można zaobserwować tendencję spadkową – wynika z danych Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. W diecezjalnych seminariach duchownych rok akademicki 2012/2013 rozpoczęło 3091 kleryków, podczas gdy w 2011 roku było ich 3206, a w 2007 roku – 4257. Natomiast po raz pierwszy od wielu lat liczba sióstr przygotowujących się w zakonach czynnych do złożenia ślubów wieczystych spadła poniżej 1 tysiąca i wyniosła w ub.r. 984 profeski czasowe.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 17-18/2013