KRONIKA

11 – 31 grudnia

31.12.2012

Czyta się kilka minut

Wzrost naszego zrozumienia świata, który następuje dzięki nauce, osłabia niektóre motywacje sprawiające, że ludzie wierzą. Ale to nie to samo, co mówienie, że nauka i religia są ze sobą sprzeczne.
(Prof. Peter Higgs Dla Dziennika „El Mundo”, 24 grudnia 2012 r.)


Papieskie życzenia. Niech każda ziemia stanie się dobrą ziemią, przyjmującą i rodzącą miłość, prawdę, sprawiedliwość i pokój – ¬takie życzenia złożył Benedykt XVI w orędziu na Boże Narodzenie, wygłoszonym tradycyjnie w południe 25 grudnia z centralnego balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Papież udzielił zgromadzonym na placu św. Piotra i wszystkim ludziom na świecie błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu), a następnie złożył życzenia świąteczne w 65 językach.


Benedykt XVI krytykuje filozofię „gender”. W przemówieniu do pracowników Kurii Rzymskiej papież odniósł się do nowej filozofii seksualności. „Człowiek kwestionuje swoją naturę. Jest on teraz jedynie duchem i wolą. (...) Jeżeli jednak nie istnieje dwoistość mężczyzny i kobiety wynikająca ze stworzenia, to nie ma już także rodziny, jako czegoś określonego na początku przez stworzenie. Ale w takim przypadku również potomstwo utraciło miejsce, jakie do tej pory jemu się należało, i szczególną, właściwą sobie godność” – przestrzegał Benedykt XVI.


Akt łaski dla kamerdynera. W przeddzień Wigilii Benedykt XVI odwiedził przebywającego w więzieniu byłego papieskiego kamerdynera Paola Gabrielego i poinformował go o darowaniu nałożonej na niego kary. Jeszcze tego samego dnia Gabriele powrócił do domu. Były papieski kamerdyner został skazany 6 października 2012 r. na 18 miesięcy pozbawienia wolności przez Sąd Watykański za ujawnienie tajnych dokumentów watykańskich.


Biskupi o niedzieli. Do głębszego przeżywania niedzieli zachęcili polscy biskupi w liście odczytanym w kościołach 30 grudnia w Niedzielę Świętej Rodziny. „Chrześcijańska rodzina nie powinna spędzać niedzieli w centrach handlowych na zwiedzaniu czy zakupach” – napisali biskupi. Zwrócili uwagę, że niedziela to dla zabieganej rodziny szansa na bardziej intensywne spotkanie z Bogiem i między sobą.


Pojedynek profesorów. Peter Higgs, fizyk, odkrywca tzw. bozonu Higgsa, skrytykował w wywiadzie dla „El Mundo” biologa Richarda Dawkinsa za jego krytykę religii. Higgs, który sam deklaruje się jako ateista, zgodził się z Dawkinsem, że w przeszłości wiara powodowała nieszczęśliwe konsekwencje. Uznał jednak, że stosunek autora głośnej książki „Bóg urojony” do wierzących jest przesadzony, i nazwał go w tej kwestii fundamentalistą. Higgs przyznał też, że wielu badaczy nauk ścisłych to osoby wierzące. Dawkins – od kilku tygodni krytykowany za wywiad z telewizją Al-Jazeera, w którym uznał, że wychowanie w rodzinie katolickiej i straszenie piekłem może przynosić większą szkodę niż bycie ofiarą molestowania seksualnego – odmówił komentarza do wypowiedzi Higgsa.


Zmarł orędownik polsko-niemieckiego pojednania. W wieku 81 lat zmarł emerytowany biskup Görlitz Rudolf Müller. Urodził się w 1931 r. w miejscowości Pławna na Śląsku. W 1945 r. wraz z rodziną został wypędzony do Niemiec. Od 1987 r. biskup pomocniczy ówczesnej administratury apostolskiej Görlitz, którą w 1994 r. Jan Paweł II podniósł do rangi diecezji. Bp Müller został wówczas jej ordynariuszem. Organizował m.in. wspólne procesje Bożego Ciała niemieckich i polskich katolików w rejonie przygranicznym Gorlic.


Wsparcie dla misji. Uroczystość Objawienia Pańskiego „uświadamia odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła i wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata” – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie na Dzień Pomocy Misjom obchodzony w Polce 6 stycznia. Ofiary zebrane na tacę w tym dniu przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny. W 98 krajach świata pracuje 2170 polskich misjonarzy i misjonarek.


Innowacje w Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Po raz pierwszy krakowski Orszak Trzech Króli przejdzie na Rynek Główny z trzech punktów miasta: z Wawelu, placu Matejki i ulicy Retoryka. Orszak wyruszy 6 stycznia o godzinie 11.15. Królowie symbolizować będą trzy kontynenty: Europę, Afrykę i Azję. Wolontariusze Fundacji Kapucyni i Misje poprowadzą śpiew kolęd w afrykańskim języku sango. Po wspólnym kolędowaniu rozpocznie się akcja „Cappuccino dla Afryki”, z której dochód przekazany zostanie na dożywianie dzieci w Republice Centralnej Afryki.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2013