KRONIKA

20 – 27 listopada 2012

26.11.2012

Czyta się kilka minut

„Kiedy mówimy o początku życia, nie ma wątpliwości, że życie zaczyna się wtedy, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona. Ta zapłodniona komórka ma potencjał rozwoju w cały organizm, także ludzki”.
Prof. Marek Świtoński dla KAI z okazji zorganizowanej w Poznaniu 22 listopada sesji naukowej „Człowiek – od kiedy?”.


Kongregacja Nauki Wiary wykluczyła ze stanu kapłańskiego ks. Roya Bourgeois za działalność na rzecz kapłaństwa kobiet. Został on także wydalony ze stowarzyszenia apostolskiego Maryknoll Fathers and Brothers. Przełożeni stowarzyszenia poinformowali, że Kongregacja Nauki Wiary aż do 4 października bezskutecznie prowadziła z nim rozmowy na temat pojednania z Kościołem. W 2008 r. amerykański kapłan po wygłoszeniu homilii podczas obrzędu wyświęcania kobiet automatycznie zaciągnął ekskomunikę. Były ksiądz Roy Bourgeois powiedział, że Watykan i Maryknoll mogą go usunąć, jednak nigdy nie uda im się wykluczyć kwestii równości płci w Kościele katolickim.


Chrześcijańska Pakistanka, która rzekomo spaliła Koran, uniewinniona. Sąd Najwyższy w Pakistanie 20 listopada oddalił wszystkie zarzuty przeciwko Rimshy, kilkunastoletniej chrześcijance z Islamabadu oskarżonej wcześniej o bluźnierstwo, które miało polegać na spaleniu kart Koranu. Obrońcy dziewczynki od samego początku utrzymywali, że jest ona opóźniona w rozwoju i nie może odpowiadać za swoje czyny. Po domniemanym spaleniu Koranu na przedmieściach stolicy Pakistanu wybuchły antychrześcijańskie zamieszki. Cytowany przez BBC Tahir Abdullah, działacz praw człowieka, oświadczył, że rodzina dziewczynki boi się powrócić do swojego domu.


Na projekcie słowackiej monety euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego pozostaną krzyże na ornatach i aureole nad ich głowami. Pod presją opinii publicznej, episkopatu i polityków Narodowy Bank Słowacki postanowił odrzucić zalecenia Komisji Europejskiej, by z projektu nowej monety usunąć symbole religijne. „Rada Narodowego Banku Słowacji wysyła do Brukseli pierwotny projekt, zdając sobie sprawę, że Komisja Europejska może go odrzucić. Niemniej presja słowackiego społeczeństwa jest tak niewyobrażalna, że musimy ją respektować” – oświadczyła rzeczniczka NBS Petra Pauerova.


Na 8 lat więzienia Sąd Okręgowy w Legnicy skazał ks. Ryszarda M., byłego szefa salezjańskiej fundacji w Lubinie, oskarżonego m.in. o wyłudzenie pożyczek na łączną kwotę 418 mln zł. Skazano też cztery inne osoby. Prokuratura zarzuciła oskarżonym przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu popełnianie „oszustw wielkiej wartości” na szkodę legnickiego banku, a także przestępstwa przeciwko dokumentom i obrotowi gospodarczemu. Proces trwał od 2007 roku. Jak twierdzi prokuratura, grupa przestępcza, składająca się z kilku księży, byłego dyrektora banku, w którym zaciągano kredyty, i biznesmenów, wyłudzała kredyty od 1999 do 2001 roku. Z pożyczek udzielonych salezjanom ponad 130 mln nie spłacono – podała prokuratura.


Nad ontologicznym statusem zarodka ludzkiego zastanawiali się genetycy i teologowie podczas sesji „Człowiek – od kiedy?”, zorganizowanej 22 listopada w ramach cyklu „Dwugłos Nauki” w poznańskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Sesje, w których uczestniczą przedstawiciele nauk ścisłych oraz filozofowie i teologowie, odbywają się już od kilku lat. Uczestnicy konferencji, wśród nich abp Stanisław Gądecki, wysłuchali wykładów prof. Jacka Modlińskiego z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, prof. Marka Świtońskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ks. prof. Piotra Morcińca z Uniwersytetu Opolskiego oraz ks. prof. Andrzeja Muszali z UPJPII z Krakowa.


Przed Bożym Narodzeniem można oczekiwać ułaskawienia przez Benedykta XVI byłego papieskiego kamerdynera, Paolo Gabrielego, odbywającego karę 18 miesięcy pozbawienia wolności za wykradzenie dokumentów zastrzeżonych – napisał na portalu vaticaninsider włoski watykanista Giacomo Galeazzi.


Warszawskie Hospicjum Społeczne i Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej zapraszają na Mszę św. i spotkanie z okazji 25-lecia Ruchu Hospicyjnego w Warszawie, które odbędzie się w sobotę 1 grudnia o godz. 15.00 w kościele św. Zygmunta przy pl. Konfederacji 55 na Bielanach. Gośćmi honorowymi spotkania będą: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kard. Kazimierz Nycz i ks. prałat Kazimierz Kalinowski. Szczególnie serdecznie organizatorzy zapraszają pracowników i wolontariuszy hospicjów działających w Warszawie i okolicy.


Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2012