KRONIKA

11 – 17 września 2012

17.09.2012

Czyta się kilka minut

Agresja, tym bardziej nienawiść, sprzeciwiają się prawdzie wiary i religijność autentycznie wypaczają, a człowiek, każdy człowiek, nawet ten, który by się z naszymi poglądami absolutnie nie zgadzał, nawet ten, który by trwał w błędzie – nosi w sobie obraz Boga. (Bp Piotr Jarecki podczas ceremonii pogrzebowej prof. Józefa Szaniawskiego 15 września w Katedrze Warszawskiej)


Do incydentu doszło podczas Mszy pogrzebowej zmarłego tragicznie w Tatrach prof. Józefa Szaniawskiego, związanego ze środowiskami prawicowymi historyka i publicysty. Część uczestników liturgii, celebrowanej 15 września w katedrze warszawskiej przez blisko 40 kapłanów, próbowała przeszkodzić przedstawicielowi prezydenta RP, Janowi Lityńskiemu, w odczytaniu decyzji Bronisława Komorowskiego o przyznaniu pośmiertnie prof. Szaniawskiemu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Lityński został zagłuszony oklaskami i okrzykami: „hańba, hańba”. Nie pomogła interwencja proboszcza katedry, ks. Bogdana Bartołda, który zwrócił protestującym uwagę, że znajdują się w świątyni, i apelował o szacunek dla wszystkich osób.

Pod koniec Mszy do incydentu odniósł się główny celebrans i kaznodzieja, biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki. Przywołał on słowa Benedykta XVI z pielgrzymki do Libanu, mówiące o prawdzie wiary i naturze autentycznej religijności. „Błąd należy nienawidzieć, nawet najbardziej błądzącego człowieka – trzeba kochać. I to jest znak rozpoznawczy chrześcijaństwa, na który muszą się wszyscy nawracać – i biskup, i kapłan, i człowiek świecki” – powiedział m.in. bp Jarecki. Hierarcha odniósł się także do słów przywitanego owacyjnie przez zebranych o. Tadeusza Rydzyka, który wspominał, że w jego rozmowach z prof. Szaniawskim przewijało się słowo „wiktoria”. „Panie Profesorze, dziękuję za pokazywanie wiktorii, pięknych polskich wiktorii wypływających z krzyża i z orła” – mówił dyrektor Radia Maryja. W odpowiedzi bp Jarecki pytał: „Na czym polega nasze chrześcijańskie zwycięstwo? Na pokonaniu przeciwnika orężem broni? Na unicestwieniu człowieka, czy wyeliminowaniu tego, który się z nami nie zgadza? Jakie jest nasze zwycięstwo? Gdzie zwyciężył Chrystus? Przecież mógł pokonać wszystkich przeciwników, unicestwić ich, a On słabość i grzech wziął na siebie i zwyciężył po nowemu. I to jest rewolucja: zwyciężył, na krzyżu oddając swoje życie”. Prof. Szaniawski w latach 70. i 80. współpracował z Radiem Wolna Europa. W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność w grudniu 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.


W amerykańskim stanie Missouri weszło w życie nowe prawo, zgodnie z którym każdy, kto zakłóca Mszę lub nabożeństwo religijne, jest przestępcą. Sprawca celowo zakłócający modlitwę w kościele, synagodze lub meczecie, poprzez wulgarny język, nieprzyzwoite zachowanie lub hałas naruszający powagę liturgii, może zostać aresztowany i trafić do więzienia nawet na pół roku oraz zostać ukarany grzywną w wysokości 500 dolarów. Prawo, które obowiązuje także w kilku innych stanach USA, chce zablokować ateistyczna organizacja Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU). Jej przedstawiciele twierdzą, że ofiarą nowych przepisów mogą paść ci, którzy pikietują przed obiektami sakralnymi, protestując w różnych sprawach, np. w imieniu ofiar wykorzystywanych seksualnie przez księży.


Aż 79 proc. Polaków popiera dostęp do zabiegów in vitro dla niepłodnych małżeństw. Przeciw jest 16 proc. ogółu badanych – wynika z najnowszych badań CBOS. Ponad połowa badanych (58 proc.) dopuszcza tworzenie nadliczbowych zarodków dla zwiększenia szans doprowadzenia do ciąży, nawet jeśli część z nich zostanie zamrożona bez szans na późniejszy rozwój. 36 proc. badanych uważa, że zabiegi in vitro powinny być przynajmniej w części refundowane, a 43 proc. – w ogóle bezpłatne. Ostatnie badanie pokazuje wyższy niż w ubiegłych latach poziom akceptacji tej procedury (wzrost od 2009 r. o 7 punktów procentowych). Mniej powszechne jest poparcie dla korzystania z zapłodnienia pozaustrojowego przez pary heteroseksualne żyjące w związkach nieformalnych. Akceptuje je 60 proc., a 33 proc. wyraża sprzeciw. Polacy nie tylko opowiadają się za zapewnieniem możliwości korzystania z zapłodnienia in vitro, ale w większości deklarują również, że gdyby nie mogli mieć dzieci – skorzystaliby z tej metody. Gotowych na to byłoby niemal dwie trzecie ankietowanych (65 proc.). Jedynie wśród respondentów najbardziej religijnych, uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, dominują deklaracje, że w przypadku niepłodności nie skorzystaliby z zapłodnienia in vitro (67 proc.).


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2012