KRONIKA

27 marca - 2 kwietnia 2012 r.

03.04.2012

Czyta się kilka minut

Religia jest jedyną sferą, w której prowokacje artystyczne się udają. To optymistyczne. Oznacza to przecież, że jest to jeszcze dla ludzi sfera prawdziwie żywych przekonań. (Jerzy Sosnowski z radiowej „Trójki” w czasie warsztatów dziennikarskich „Świat wobec uczuć religijnych”, Licheń, 30 marca 2012 r.)

Papież ekskomunikował samozwańczych biskupów Ukraińskiego Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego, nazywanego w Watykanie „sektą dohnalowców”. Czterech byłych bazylianów, na czele z o. Eliášem Antonínem Dohnalem z Czech (który w 2003 r., po konfliktach z lokalną hierarchią, przeniósł się na Ukrainę), zostało wykluczonych z Kościoła za prowadzenie działalności szkodzącej grekokatolikom i ich zakonowi. Watykan uznał, że grupa „dohnalowców” bezprawnie używa określenia „katolicki”, a ich święcenia biskupie są nieważne. Pod zwierzchnictwo wspólnoty przeszedł niedawno kontemplacyjny klasztor bazylianek, liczący ponad 50 sióstr. 31 marca, w liście otwartym do Kongregacji Nauki Wiary, o. Dohnal (podpisany jako patriarcha Eliasz) zarzucił hierarchii watykańskiej brak wrażliwości na herezje i pedofilię w szeregach Kościoła, oraz oświadczył, że celem jego grupy jest obrona moralnych wartości. Szefa Kongregacji kard. Levadę określił mianem „zdrajcy Chrystusa”.

Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, zaapelował o solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami. „Kościół uważa za nieodzowne wspieranie osób autystycznych oraz ich rodzin, jeżeli nie po to, by zburzyć mur milczenia, to przynajmniej, by dzielić z nimi (...) ich drogę cierpienia”, napisał abp Zimowski, dodając, że „Kościół oraz wszyscy ludzie dobrej woli powinni poczuwać się do obowiązku bycia »towarzyszami drogi« osób, które żyją w tym wymownym milczeniu”. 2 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Autyzmu.

W Licheniu odbyły się warsztaty dla dziennikarzy „Kościół bez tajemnic – świat wobec uczuć religijnych”, zorganizowane przez licheńskie sanktuarium i miesięcznik „W drodze”. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. Tomasz Terlikowski, Jerzy Sosnowski oraz ks. Andrzej Draguła, który mówił m.in. o nadużywaniu pojęcia „nowej ewangelizacji” oraz o tym, że „Msza św. nie jest miejscem prób i doświadczeń”. Jego zdaniem, niektóre próby uczynienia nabożeństw bardziej atrakcyjnymi dla młodych prowadzą do wulgaryzacji Mszy św.”. W trzydniowych warsztatach wzięło udział 90 dziennikarzy z całej Polski.

Prokuratura Generalna Węgier ogłosiła pełną rehabilitację kard. Józsefa Mindszenty’ego, w latach 1945-74 prymasa tego kraju, uznawanego za jeden z symboli oporu wobec komunizmu. W czasach stalinowskich prymas został skazany na długoletnie więzienie za zdradę stanu. Odzyskał wolność podczas powstania w 1956 r. Wygłosił wtedy przemówienie radiowe w obronie powstańców, wzywające również do zakończenia walk. Po wkroczeniu wojsk radzieckich na Węgry na 5 lat schronił się w ambasadzie amerykańskiej. 16 lat temu zainaugurowano jego proces beatyfikacyjny.

Kard. Kazimierz Nycz stanął na czele Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej, który w imieniu Episkopatu ma rozmawiać z rządem o zmianach w finansowaniu polskiego Kościoła. W skład Zespołu wchodzą również: abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc, bp Wojciech Polak, dr Irena Ożóg oraz ks. prof. Piotr Stanisz. Szefem rządowej grupy negocjacyjnej jest min. Michał Boni.

Muzułmanie z Austrii ogłosili zamiar budowy kościoła katolickiego w Arabii Saudyjskiej. Członkowie stowarzyszenia „Inicjatywa Liberalnych Muzułmanów” uznali, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której Arabia Saudyjska finansuje budowę meczetów w Europie i równocześnie zabrania u siebie budowy świątyń chrześcijańskich. Do protestu przeciw niedawnej fatwie wielkiego muftiego kraju Abdulaziza ibn Abdullaha, który zakazał wznoszenia nowych kościołów, dołączyła również największa muzułmańska organizacja w Austrii – Turecka Unia Islamska. Jej przewodniczący przypomniał, że prorok Mahomet pozwolił chrześcijanom nawet w Medynie na swobodne wyznawanie religii oraz że źródła islamu wyraźnie podkreślały nietykalność i ochronę domów Bożych i wiernych.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2012