Reklama

Ładowanie...

KRONIKA

03.04.2012
Czyta się kilka minut
27 marca - 2 kwietnia 2012 r.
R

Religia jest jedyną sferą, w której prowokacje artystyczne się udają. To optymistyczne. Oznacza to przecież, że jest to jeszcze dla ludzi sfera prawdziwie żywych przekonań. (Jerzy Sosnowski z radiowej „Trójki” w czasie warsztatów dziennikarskich „Świat wobec uczuć religijnych”, Licheń, 30 marca 2012 r.)

Papież ekskomunikował samozwańczych biskupów Ukraińskiego Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego, nazywanego w Watykanie „sektą dohnalowców”. Czterech byłych bazylianów, na czele z o. Eliášem Antonínem Dohnalem z Czech (który w 2003 r., po konfliktach z lokalną hierarchią, przeniósł się na Ukrainę), zostało wykluczonych z Kościoła za prowadzenie działalności szkodzącej grekokatolikom i ich zakonowi. Watykan uznał, że grupa „dohnalowców” bezprawnie używa określenia „katolicki”, a ich święcenia biskupie są nieważne. Pod zwierzchnictwo...

4514

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]