Reklama

KRONIKA

KRONIKA

03.04.2012
Czyta się kilka minut
27 marca - 2 kwietnia 2012 r.
R

Religia jest jedyną sferą, w której prowokacje artystyczne się udają. To optymistyczne. Oznacza to przecież, że jest to jeszcze dla ludzi sfera prawdziwie żywych przekonań. (Jerzy Sosnowski z radiowej „Trójki” w czasie warsztatów dziennikarskich „Świat wobec uczuć religijnych”, Licheń, 30 marca 2012 r.)

Papież ekskomunikował samozwańczych biskupów Ukraińskiego Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego, nazywanego w Watykanie „sektą dohnalowców”. Czterech byłych bazylianów, na czele z o. Eliášem Antonínem Dohnalem z Czech (który w 2003 r., po konfliktach z lokalną hierarchią, przeniósł się na Ukrainę), zostało wykluczonych z Kościoła za prowadzenie działalności szkodzącej grekokatolikom i ich zakonowi. Watykan uznał, że grupa „dohnalowców” bezprawnie używa określenia „katolicki”, a ich święcenia biskupie są nieważne. Pod zwierzchnictwo...

4514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]