KRONIKA

20 - 26 marca 2012

26.03.2012

Czyta się kilka minut

Oczekuję, że ks. Isakowicz--Zaleski publicznie poda nazwę kurii diecezjalnej, w której – jak to określił – od biskupa po kamerdynera rządzą homoseksualiści. (…) Apeluję o to, gdyż w przeciwnym wypadku odium tego oskarżenia pada na cały Kościół. (Ewa. K. Czaczkowska w artykule „Donos na Kościół” („Rzeczpospolita”), odnoszącym się do najnowszej rozmowy-rzeki ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „chodzi mi tylko o prawdę”.)

Jeżeli lobby homoseksualne istnieje i ma coś do powiedzenia w jakichkolwiek strukturach kościelnych, to dlatego, że im ustępujemy – mówił w rozmowie z KAI jezuita o. Józef Augustyn. Komentując niektóre wątki książki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Chodzi mi tylko o prawdę” o. Augustyn przyznał, iż problem homoseksualizmu wśród duchownych niewątpliwie istnieje, ale ks. Isakowicz-Zaleski przedstawił go w sposób dwuznaczny i powierzchowny. „Kościół nie generuje homoseksualizmu, ale jest ofiarą nieuczciwych ludzi o skłonnościach homoseksualnych, którzy wykorzystują struktury kościelne dla realizowania własnych najniższych instynktów. Praktykujący księża homoseksualiści to mistrzowie kamuflażu. (...) Gdy toleruje się jedną taką sytuację, staje się ona »normą« dla całego środowiska: »Tak też można żyć«. To bardzo zły sygnał” – mówił.

Fatwa wielkiego muftiego Arabii Saudyjskiej zakazująca budowania świątyń chrześcijańskich w rejonie Zatoki Perskiej wywołała falę krytyki ze strony Kościołów chrześcijańskich. „Tego rodzaju wypowiedź jest nie do przyjęcia, pozbawia bowiem praw człowieka miliony pracowników zagranicznych, zatrudnionych na tym terenie” – napisali biskupi z Niemiec i Austrii w osobnych oświadczeniach. Z kolei arcybiskup jegorjewski Marek z Patriarchatu Moskiewskiego określił zakaz jako „wydarzenie alarmujące”. Orzeczenie w sprawie budowania kościoła chrześcijańskiego w Kuwejcie, na prośbę tamtejszych prawników islamskich, wydał wielki mufti Arabii Saudyjskiej – szejk Abdulaziz ibn Abdullah. Poparł w ten sposób radykalnego posła parlamentu kuwejckiego, który zaproponował zniszczenie w swym kraju wszystkich świątyń nieislamskich. Mufti najpierw stwierdził, że należy je zburzyć, a gdy wypowiedź ta wywołała gwałtowne sprzeciwy, wyjaśnił, że kościoły, które już są, mogą nadal istnieć.

Abp Stanisław Budzik, jako przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, powołał zespół, który w ramach Komisji – w nawiązaniu do 22. art. konkordatu – zajmie się zmianami finansowania Kościoła. Członkowie zespołu, działając z upoważnienia Watykanu, podejmą rozmowy z Zespołem Roboczym ds. Finansów Rządowej Komisji Konkordatowej, mianowanym przez min. Radosława Sikorskiego. Przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Finansów KKK jest abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. W jego skład weszli: przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu kard. Kazimierz Nycz, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak, dr Irena Ożóg, ks. prof. Piotr Stanisz z KUL oraz abp Budzik. Powołanie zespołu legitymizowanego przez Watykan jest odpowiedzią Episkopatu na niedawną propozycję rządu zlikwidowania Funduszu Kościelnego i wprowadzenia 0,3-procentowego odpisu od podatku na rzecz związków wyznaniowych.

Zmarli: bp Edward Materski (89 l.), pierwszy biskup diecezji radomskiej, honorowy obywatel Chmielnika (w 1951 roku usunięcie go przez komunistyczne władze z funkcji katechety spowodowało głośny strajk uczniów); prof. Jerzy Janik (84 l.), fizyk UJ, z którego inicjatywy grono naukowców i teologów regularnie spotykało się z Karolem Wojtyłą (po wyborze Wojtyły na papieża, interdyscyplinarne seminaria polskich intelektualistów odbywały się co dwa lata w Castel Gandolfo).

Nominacje. Biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej został ks. Wiesław Śmigiel, specjalista w zakresie teologii pastoralnej, od 2011 r. kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL. Biskup nominat sakrę otrzyma 21 kwietnia w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Pozytywnie o Kościele katolickim wypowiada się 61 proc. Polaków, negatywnie – 28 proc. – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oceny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy się nie zmieniły: we wrześniu 2011 r. było to odpowiednio 62 proc. i 26 proc. Z kolei nieznacznie ubyło osób niepotrafiących się odnieść do programu Radia Maryja (spadek o 3 pkt. do 44 proc.), natomiast zwiększył się odsetek tych, którzy oceniają ją dobrze (wzrost o 4 punkty, do 25 proc.). Ocen krytycznych jest jednak wciąż więcej (31 proc.).


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2012