KRONIKA

5 - 13 lutego 2012

13.02.2012

Czyta się kilka minut

Absolutyzacja jednej z kulturowych form chrześcijaństwa, uznająca ponadczasowość jakiejś formy myśli chrześcijańskiej, stylu w sztuce czy instytucji, sama może stać się przypadkiem relatywizmu, zatracającego całość na rzecz elementu, ignorującego proces na rzecz jego fazy. (ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, podczas sesji „Przyroda – Człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”, 10 lutego 2012 r., KUL)


Papież zaapelował o „położenie kresu przemocy” w Syrii. „Zachęcam wszystkich, przede wszystkim władze polityczne w Syrii, aby stawiały na drogę dialogu, pojednania i zaangażowania na rzecz pokoju. Istnieje paląca potrzeba udzielenia odpowiedzi na słuszne dążenia różnych warstw narodu, jak i na życzenia wspólnoty międzynarodowej, troszczącej się o dobro wspólne całego społeczeństwa i regionu” – powiedział Benedykt XVI po odmówieniu niedzielnej modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra.



Dziś widzimy jeszcze wyraźniej, jak wiele arcybiskup Życiński znaczył w naszym życiu, kim był dla naszej archidiecezji, dla Ojczyzny i Kościoła” – mówił w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik podczas Mszy odprawionej 10 lutego w 1. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. KUL uczcił pamięć po byłym Kanclerzu sesją „Przyroda – człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”, podczas której starano się opisać fenomen jego niezwykle rozległych zainteresowań. Prof. Piotr Gutowski powiedział, że zmarłemu arcybiskupowi jako filozofowi chodziło zawsze o religię opartą na racjonalnym myśleniu oraz o naukę, która nie zaprzecza doświadczeniu obecności Boga w świecie. Zdaniem przyjaciela zmarłego hierarchy, ks. Michała Hellera (który na sesję przysłał referat), Życiński jako biskup i metropolita lubelski zabierał głos szczególnie w dwóch kwestiach: zjawiska postmodernizmu i religijnego fundamentalizmu przejawiającego się zwalczaniem teorii ewolucji.



Centralny sąd cywilny w Londynie wydał orzeczenie zakazujące modlitwy na posiedzeniach samorządowych w jednym z niedużych miast hrabstwa Devon. Werdykt ma znaczenie precedensowe i może oznaczać, że setki innych samorządów będą musiały zrezygnować z inwokacji do Boga na początku sesji, jeśli ktoś zgłosi takie zastrzeżenie. Pozew przeciwko zwyczajowi modlitwy na początku posiedzeń rady miejskiej w Bideford wniosło Narodowe Towarzystwo Świeckie. Sąd orzekł, że ustawa samorządowa nie daje radzie takiego prawa. Simon Calvert z Instytutu Chrześcijańskiego powiedział BBC, że jest zaskoczony taką interpretacją: „Mówimy tu o praktyce sięgającej XVI wieku. Logika tego orzeczenia może prowadzić do wniosku, że nielegalne byłoby też rozpoczęcie sesji od odśpiewania hymnu narodowego”. Bo hymn zaczyna się od słów „Boże, chroń królową”. Instytut Chrześcijański zamierza złożyć apelację.



Zmarł Józef Mucha, były kierowca Karola Wojtyły. Funkcję szofera pełnił przez 16 lat, kiedy przyszły papież kierował archidiecezją krakowską. Pogrzeb odbył się 12 lutego w Wierzchosławicach koło Tarnowa. Kard. Stanisław Dziwisz powiedział o zmarłym: „Wspominam go jako człowieka bardzo pracowitego, punktualnego i bardzo oddanego biskupowi. A wtedy trzeba było takich ludzi oddanych, ponieważ był to okres inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa”.



Po 25 latach powrócił z Niemiec do Czech rękopis „Badań nad hybrydami roślin” Johanna Gregora Mendla – dzieła, które zapoczątkowało genetykę. Autor napisał go w swym klasztorze augustiańskim w Brnie, którego przez ponad 15 lat był opatem. 10 lutego na konferencji prasowej w Pradze poinformowano, że powrót manuskryptu jest owocem wieloletnich starań dyplomatycznych. Od 1987 r. przechowywali go augustianie w Niemczech. Kilka dni temu przeor augustianów w Stuttgarcie przekazał go przeorowi klasztoru w Brnie, o. Lukášowi Evženowi Martinecowi.
W przyklasztornym ogrodzie Mendel (1822-84) założył w 1854 roku hodowlę roślin w celu badań zmienności dziedziczenia i jednocześnie zorganizował obserwatorium meteorologiczne. To tam przeprowadzał swe sławne badania nad dziedziczeniem cech grochu zwyczajnego. Udowodnił, że jest ono oparte na zestawie praw (nazwanych później od jego nazwiska trzema prawami Mendla). Znaczenia tych obserwacji nie doceniano aż do przełomu XIX i XX wieku, gdy ponowne „odkrycie” dostrzeżonych i opisanych przezeń prawidłowości zapoczątkowało powstanie nowej dziedziny nauki – genetyki.


na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2012