KRONIKA

Milczenie jest integralną częścią komunikacji i bez niego nie ma słów bogatych w treść (Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu, 24 stycznia)

30.01.2012

Czyta się kilka minut

W święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, papież ogłosił tradycyjne, 46. już orędzie na Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tym razem Benedykt XVI zwrócił uwagę na kontemplacyjną stronę komunikacji. „W milczeniu słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, z większą jasnością rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od drugiego, dokonujemy wyboru, jak wyrazić siebie. Milknąc, pozwalamy drugiej osobie mówić, wyrazić siebie, a sobie samym na to, by nie być przywiązanymi jedynie do naszych słów czy też naszych idei, bez stosownej wymiany myśli. W ten sposób otwiera się przestrzeń wzajemnego słuchania i staje się możliwa pełniejsza relacja międzyludzka” – napisał Papież. W Kościele polskim Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września.

Drogą wyjścia dla Kościoła w kryzysie jest świadome przyjęcie roli kreatywnej mniejszości – takiego zdania jest kard. Walter Kasper, wyrażając je w najnowszej książce „Kościół katolicki. Istota, rzeczywistość, misja”. Zaprezentował ją w Rzymie jego następca na stanowisku przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Kard. Kasper uznaje za anachroniczny model „Kościoła ludowego”, choć takie społeczne zakorzenienie miało rzeczywiście miejsce i niemały wpływ na rzeczywistość chrześcijaństwa. Obecnie, w sytuacji rozpowszechnionego pluralizmu, taka wizja Kościoła nie sprawdza się w odniesieniu do przyszłości trzeciego tysiąclecia. Trzeba zatem nauczyć się rezygnowania z tego, co często wydaje się oczywiste, by zdecydować się z odwagą na „nowy początek”.

W Gliwicach 28 stycznia odbył się ingres do katedry nowego biskupa Jana Kopca. Decyzją Benedykta XVI zastąpił on pierwszego biskupa młodej diecezji gliwickiej bp. Jana Wieczorka, który przeszedł na emeryturę.

Pomijanie duchowego wymiaru człowieka czyni go uboższym, prowadząc do odrzucenia Boga i ludzi – przypomniała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w orędziu na XII Dzień Islamu, który w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest 26 stycznia. „Z niepokojem obserwujemy trudną sytuację chrześcijan w Pakistanie, a szczególnie losy Asii Bibi [chrześcijanki, matki pięciorga dzieci, skazanej na karę śmierci za rzekomą obrazę islamu – red.]. Ze smutkiem przyjmujemy eskalację ataków w Nigerii, będącej kolejnym krajem, w którym religię wykorzystuje się w konflikcie etnicznym i politycznym. Bolejemy zwłaszcza nad wyrazami nietolerancji w Polsce, czego przykładem była próba podpalenia Centrum Muzułmańskiego w Białymstoku w sierpniu 2011 roku” – czytamy w dokumencie. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

Pastor Guy Liagre – przewodniczący Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego Belgii – został nowym sekretarzem generalnym Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Wyboru dokonali uczestnicy posiedzenia Komitetu Naczelnego tej organizacji, który w dniach 24-25 stycznia obradował w Genewie. Nowy sekretarz jest żonaty, ma czworo dzieci i troje wnuków; zastąpi na tym stanowisku rumuńskiego teologa prawosławnego Viorela Ioniţę. KEK powstała w 1959 r. Obecnie należy do niej ponad 120 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikański i starokatolickich ze wszystkich krajów naszego kontynentu.

Dobroczynność w minionym roku mimo kryzysu nie spadła w stosunku do roku 2010 – wynika z najnowszych badań CBOS. Nadal też w czołówce dobroczyńców są osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu. Aż 73 proc. Polaków starała się w jakiś sposób pomagać osobom potrzebującym. Prawie dwie trzecie (62 proc.) co najmniej raz przekazało pieniądze na cele dobroczynne, a niemal połowa (45 proc.) udzieliła pomocy rzeczowej. Na dobroczynność największy wpływ ma religijność (średni wskaźnik zaangażowania mierzony na skali od 0 do 5 wyniósł dla tej grupy 2,20), wyższe wykształcenie (2,19), wiek 35–44 lata (1,83) oraz dochody powyżej 1500 zł na osobę (1,75).

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2012