Reklama

Król – Świadek

Król – Świadek

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mego głosu” – mówi Jezus przesłuchiwany przez Piłata (J 18, 37).
N

Nie mówi o swojej pretensji do władzy na miarę „tego świata”; nie mówi o rzekomych ambicjach politycznych wobec własnego Narodu; mówi o wspólnocie ludzi (przekraczającej granice Jego Narodu, a także czasu i miejsca Jego wcielenia), tworzących rzeczywiście Jego Królestwo – mówi o ludziach, którzy Go słuchają – są Mu posłuszni. On jest ich Władcą, idą za Nim; kierują się w życiu prawdą, którą On przekazuje. Ta prawda jest dla nich w życiu ważniejszym punktem odniesienia niż jakiekolwiek inne struktury polityczne, społeczne czy prawne.

A w jaki sposób On ją przekazuje? Jezusowa deklaracja mówi o tym wyraźnie: On naucza prawdy nie przez wykład, lecz przez świadectwo: „przyszedłem, aby dać ŚWIADECTWO prawdzie”. Jest więc nie tyle nauczycielem, co świadkiem. Jest Nauczycielem na sposób Świadka. Nie tyle prze-kazuje, co u-kazuje. Sam jest treścią Ewangelii, którą głosi.

W...

2687

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]