Reklama

Kościelny Rubikon przekroczony

Kościelny Rubikon przekroczony

25.08.2014
Czyta się kilka minut
Kuria uważa nieposłuszeństwo ks. Lemańskiego za „postawę trwałą”, a ks. Lemański walkę z kurią utożsamił z walką o „dobro Kościoła”. Jedna i druga strona straciły do siebie cierpliwość.
S

Suspensa to kara kościelna stosowana jedynie wobec duchownych, która zabrania: (1) wszystkich lub niektórych aktów władzy święceń; (2) wszystkich lub tylko niektórych aktów władzy rządzenia; (3) wykonywania wszystkich lub niektórych uprawnień lub zadań związanych z urzędem (Kan. 1333).

Zakres suspensy określa sama ustawa lub nakaz, albo wyrok lub dekret wymierzający karę (Kan. 1334). Kara może mieć więc charakter całkowity – suspendowany ksiądz nie może sprawować funkcji kapłańskich ani publicznie, ani prywatnie oraz nosić stroju duchownego; bądź częściowy – zawieszony jest tylko w niektórych ze swoich obowiązków, zgodnie z intencją wymierzającego karę. Jeśli w dekrecie jest wyraźnie określone, że zabrania mu się publicznego odprawiania mszy św., oznacza to, iż może odprawiać mszę św. prywatnie. Natomiast jeśli dekret nie mówi nic poza tym, że kapłan został suspendowany, to...

3414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]