Reklama

Kościelne tabu

Kościelne tabu

28.05.2013
Czyta się kilka minut
Powołania do kapłaństwa nie można utożsamiać ze strategią radzenia sobie z homoseksualizmem, a homofobii z walką z nadużyciami seksualnymi i podwójnym życiem kleru.
N

Nikt nie wie, ilu księży ma orientację homoseksualną. Podawane w literaturze oszacowania wahają się od 10 do 60 proc., przy czym większość osób zajmujących się tym tematem przyjmuje, że jest ich pomiędzy 25 a 40 proc. Niektórzy twierdzą, że jeśli chodzi o Stany Zjednoczone mężczyzn homoseksualnych wśród duchownych jest więcej niż w innych grupach zawodowych. Mało prawdopodobne, aby wśród polskich duchownych było ich mniej niż 1 proc. – choć taką liczbę podał kiedyś jeden z rektorów seminarium odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za program formacji. Trudno więc udawać, że takich księży nie ma, a jednak homoseksualizm duchownych to kościelne tabu.
WYPARCIE SEKSUALNOŚCI
Niedawno spotkałem się z opinią duchownego i psychologa, który twierdzi, że księża katoliccy (diecezjalni i zakonni) z definicji muszą poradzić sobie z dwoma głównymi wyparciami: wyparciem...

6703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]