Reklama

Jezus Kołakowskiego

Jezus Kołakowskiego

18.10.2014
Czyta się kilka minut
Francuski rękopis o prowokacyjnym tytule „Jésus ridicule. Un essai apologétique et sceptique” został odnaleziony w archiwum Leszka Kołakowskiego. Powstał w połowie lat 80.
E

Esejowi Kołakowskiego towarzyszy znakomite posłowie o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego. Niewprawionemu czytelnikowi klarownie objaśnia myśl autora. A już sam tytuł może dobrego katolika niepokoić! O. Kłoczowski wyjaśnia: „O jaką postać ośmieszania tu chodzi? Nie o zabawność, lecz o odmienność: śmieszny jest ten, kto jest zupełnie inny, kogo myślenie i sposób życia całkowicie odbiega od przyjętych powszechnie sposobów wartościowania i decydowania o życiu. Kto nie jest jak wszyscy czy przynajmniej większość. (...) Jezus jest śmieszny dla tych, którzy utracili poczucie humoru, czyli dystans do siebie i swojego myślenia”. Sam zaś Kołakowski pisze o Jezusie: „Czy był Bogiem? Nie mam pojęcia. Ale jeśli jakiś Boży człowiek żył kiedykolwiek na tej ziemi, to był nim On”. Ten esej jest jakby dopowiedzeniem tego, co zawiera inna książka Filozofa, napisana w 1966 r. i opublikowana w paryskim Instytucie Literackim – „Obecność mitu”.

Leszek Kołakowski „Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny”, przeł. Dorota Zańko, Znak, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]