Reklama

Jak powstał polski sten

Jak powstał polski sten

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Broń, wiadomo, dla żołnierza rzecz ważna. Ale nie tylko w aspekcie militarnym.

„Tak jakoś dziwnie się złożyło / Że choć nie miałem żadnych szans / Niespodziewanie przyszła miłość / Jak amunicja do pe-panc. / Idylla trwałaby do końca / Lecz jeden szczegół zgubił mnie / Dziś z innym chodzi po Odyńca / Bo on ma stena, a ja nie” – to słynna piosenka z Powstania Warszawskiego o „sanitariuszce Małgorzatce”, napisana przez Mirosława Jezierskiego.
Sten – to było w Powstaniu nie byle co. Choć nie zawsze był celny i często się zacinał, marzyło o nim wielu chłopców. Był więc sten brytyjski, czyli pistolet maszynowy produkcji brytyjskiej (nazwa pochodziła od pierwszych liter nazwisk konstruktorów i miejsca produkcji). Miał być tani i był: koszt produkcji jednego wynosił tylko 3 funty. W okupowanej Polsce, w podziemnych rusznikarniach AK, produkowano kopie brytyjskich stenów, ewenement w okupowanej Europie. „Na magazynkach wybijałem Orła i »Wojsko Polskie«. Wtedy...

2114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]