Reklama

Ładowanie...

Jak Pinochet i Putin

16.11.2014
Czyta się kilka minut
John M. Acerman, prawnik: Rodzący się ruch obywatelskiego protestu to nadzieja na prawdziwą demokratyzację Meksyku.
M

MACIEJ WIŚNIEWSKI: Twierdzi Pan, że Iguala obnaża porażkę „demokratycznej tranzycji”. W 2000 r., po 71 latach, autorytarna PRI traci władzę, ale w 2012 r. wraca, ze starymi metodami.
JOHN M. ACKERMAN: Po okresie symulacji władzy w rękach prawicowej Partii Akcji Narodowej (PAN) wracamy do punktu wyjścia i dawnych praktyk. Styl prezydenta Peñi nie różni się od Carlosa Salinasa de Gortari (1988-94), jego „ojca chrzestnego”. Tyle że Peña jest bardziej nieudolny. Ledwie dwa lata, a jest w gorszych opałach niż Salinas, który kończył powstaniem zapatystów.
Peña stawiał na wizerunek polityka młodego i sprawnego, zdolnego reformować kraj. Tego wyrazem miał być „Pakt dla Meksyku”: sojusz głównych partii „dla dobra kraju”.
No i wszystko to teraz leży w gruzach. Reformy, przepchnięte kolanem z myślą o międzynarodowych koncernach,...

2476

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]