Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

„Halka” w Wenecji

„Halka” w Wenecji

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Ogłoszono wyniki konkursu na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 56. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 r.
N

Nagrodzono kuratorowany przez Magdalenę Moskalewicz projekt Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera zatytułowany „18°48’05’’N 72°23’01’’W”.
Wybrany z 24 zgłoszeń projekt może wydać się dość zaskakujący. W Polskim Pawilonie ma się znaleźć filmowa dokumentacja wystawienia „Halki” Stanisława Moniuszki w Cazale, niewielkiej haitańskiej wsi do dziś zamieszkałej przez jedno z „zaginionych białych plemion”, jak ich określił w swej książce Riccardo Orizio, czyli przez potomków polskich legionistów z okresu wojen napoleońskich. Przybyli tam, by tłumić rewolucję, i pozostali na wyspie po ogłoszeniu przez Haiti niepodległości w 1804 r. Żyjący do dziś w odizolowanych enklawach Lapologne, jak się sami nazywają, zachowali resztki dawnych obyczajów. Jednak niewiele wiedzą o własnej przeszłości oraz o historii i kulturze Polski.
Jury – co zostało podkreślone w ogłoszeniu wyniku konkursu – „...

2245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]