Reklama

Fińskie cuda

Fińskie cuda

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Gdy południe Europy pogrąża się w kryzysie, Finlandia – modelowy kraj unijnej Północy – radzi sobie nieźle. Tylko jej dotychczasowy okręt flagowy – koncern Nokia – jest w coraz większych tarapatach.
O

O Finlandii światowe media rozpisują się rzadko – chyba że zbliża się czas świętego Mikołaja, który, jak powszech-nie wiadomo, mieszka w tym mroźnym kraju. Albo gdy przyjdzie pora na kolejne wyniki międzynarodowych badań, które ponownie zaświadczą o wybitnym poziomie fińskich szkół.

Albo gdy wreszcie, jak w minionym tygodniu, przy okazji kolejnego unijnego szczytu antykryzysowego, znów przyjdzie wymienić nazwę tego dużego wprawdzie, jeśli idzie o terytorium, ale liczącego o połowę mniej ludności niż Grecja kraju w jednym szeregu obok Niemiec, Austrii czy Holandii – jako jednego z państw europejskiej Północy, na których barkach spoczywa ciężar ratowania strefy euro. Finlandia to dziś jeden z czterech ostatnich krajów strefy euro – obok Niemiec, Luksemburga i Holandii – które cieszą się jeszcze najwyższą wiarygodnością kredytową (nota ratingowa: AAA).

CHWAŁA I...

8637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]