Festiwale

Od lat współorganizujemy najważniejsze wydarzenia literackie i popularnonaukowe - Festiwal Conrada oraz Festiwal Copernicus.

18.06.2021

   Czyta się kilka minut

Festiwal Conrada

Od 2009 roku Fundacja Tygodnika Powszechnego wraz z Miastem Kraków oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym organizujemy Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Josepha Conrada. Jest to najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce, uznawane i doceniane w całej Europie, na którym spotykamy się z pisarzami, literaturoznawczyniami, filozofami i artystkami z całego świata.

Ideą festiwalu jest zaangażowanie jak największej liczby osób w dyskusję o literaturze, sztuce i rzeczywistości widzianej oczami człowieka. Festiwalowi towarzyszy wręczenie Nagrody Conrada w kategorii literacki debiut roku. Wśród zwyciężczyń znalazły się Dorota Kotas, Olga Hund, Anna Cieplak i Liliana Hermetz.

Festiwal Conrada został jedynym polskim zdobywcą EFFE AWARD 2019/20, trzecim w historii tej nagrody, w tym jedynym literackim. To kolejne, po nagrodach Writers Academy of Penguin Random House i – dwukrotnej – nominacji do nagrody Londyńskich Targów Książki, wyróżnienie dla Festiwalu na międzynarodowej arenie.

W roku 2023 15. edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem "Migracje". Co roku w "Tygodniku Powszechnym" wydajemy festiwalowe dodatki specjalne. Przeczytaj pierwszy numer Magazynu Conrad towarzyszącego nadchodzącoj edycji Festiwalu: 

Obraz

 

Festiwalowu Conrada po raz trzeci z rzędu towarzyszy cykl rozmów "Natura przyszłości", w którym Grzegorz Jankowicz rozmawia z zaproszonymi autorkami i autorami o tym, jak może wyglądać nasza przyszłość, a także o przyszłości szeroko rozumianej natury. 

Dotychczasowymi gośćmi i gościniami cyklu byli: Jonathan Lear, Arundhati Roy, Katarzyna Kalwat, Andrzej Marzec, Mark Gevisser, Dawid Grossman, Emmanuel Carrère, Alison Bechdel, Siri Hustvedt, Elizabeth Kolbert, Peter Pomerantsev, Lauren Groff, Damon Galgut, Abdulrazak Gurnah, Colm Tóibín, Vanessa Woods, Philippe Claudel, Rob Dunn, Catherine Liu i Benjamín Labatut. 

Nowe i archiwalne odcinki cyklu obejrzysz na Facebooku oraz YouTube Natura przyszłości »

Odwiedź stronę Festiwalu Conrada »


Festiwal Copernicus

Od 2014 roku, wraz z Fundacją Centrum Kopernika, organizujemy w Krakowie popularnonaukowy Festiwal Kopernika. Każda edycja festiwalu gromadzi gości z całego świata. Do tej pory w progach festiwalu powitaliśmy gości takich jak Semir Zeki, Paul Bloom, Paul Davies, Jerzy Vetulani, Charles Taylor, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Tabakowska.

Festiwal ma na celu promocję nie tylko nauki, ale także sztuki, literatury i kultury w przystępny dla uczestników sposób, oraz angażowanie ich w dyskusje na temat bieżących wydarzeń. Co roku festiwalowi towarzyszy plebiscyt Mądrej Książki Roku, którego zwycięzca ogłaszany zostaje w trakcie trwania festiwalu.

Każda edycja festiwalu opatrzona jest hasłem przewodnim, wokół którego toczą się dyskusje gości i uczestników wydarzenia. Hasłem tegorocznej edycji był Kosmos. Przeczytaj ostatni dodatek specjalny poświęcony Festiwalowi Copernicus, który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym":

Obraz

Odwiedź stronę Festiwalu Copernicus »

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł