Reklama

Ewangeliczny paradoks

Ewangeliczny paradoks

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Niespełna miesiąc dzieli nas od 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II (11 października). Jej dzień będzie dla nas także dniem otwarcia Roku Wiary.
J

Jednym z najsławniejszych i najczęściej przytaczanych tekstów Soboru, zaczerpniętym z jego Konstytucji „Gaudium et spes”, jest z całą pewnością ten:

„Kiedy Pan Jezus modli się do Ojca, aby »wszyscy byli jedno... jako i my jedno jesteśmy« (J 17, 21-22), otwierając przed rozumem ludzkim niedostępne perspektywy, daje znać o pewnym podobieństwie między jednością osób boskich a jednością synów Bożych zespolonych w prawdzie i miłości. To podobieństwo ukazuje, że człowiek będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” („Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym”, 24).

Oto streszczenie całej soborowej antropologii, które wyraża głębokie przeświadczenie Kościoła, że jedyną drogą rozwoju człowieczeństwa jest miłość.

Każdy egoizm, skoncentrowanie na...

2571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]