Reklama

Ewangelia drażni

Ewangelia drażni

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Papież, przemawiając 23 października do kapelanów więziennych, nawiązał do pytania, które, jak wyznał, wciąż powraca w jego sercu po telefonach, jakie nadal wykonuje do więźniów w Buenos Aires:

„Dlaczego on tam jest, a nie ja, który mam tak wiele, o wiele więcej powodów, aby tam być (...), skoro słabości, jakie mamy, są takie same, dlaczego on upadł, a nie upadłem ja?”.

Powyższy cytat pokazałem kilku księżom. Ich reakcja była zastanawiająca – irytowali się: „Przecież kryminaliści zasłużyli na więzienie!”. Zrezygnowany chciałem poszukać innego cytatu. O to nietrudno, bo Franciszek co tydzień zasypuje nas bon motami. Ale ten cytat nie dawał spokoju. Rzeczywiście drażni... Ale i pociąga!
Zacząłem zastanawiać się, dlaczego drażni i co w nim pociąga. Drażni, bo wydaje się, że pomniejsza wymiar zła dokonanego przez ludzi siedzących w więzieniach. Mierzy go miarą naszych zwyczajnych czynów, co najwyżej niewielkich przewinień. Skoro równie dobrze ja mógłbym trafić do więzienia, a przecież nic złego nie robię, ci, którzy tam siedzą, też wielkich zbrodni...

2409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]