Reklama

Europa nie chce umierać za Donieck

Europa nie chce umierać za Donieck

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Wojciech Jagielski, reporter wojenny: Jeśli ktoś faktycznie chciałby zrobić krzywdę światu zachodniemu, powinien wybrać ten moment. Zachód nigdy nie był tak słaby.
Fot. Adam Kozak dla „TP”
M

MICHAŁ OLSZEWSKI: Pamiętasz z dzieciństwa strach przed wojną? Niektórym Twoim rówieśnikom zapadł w pamięć 1968 rok i ten moment, kiedy po inwazji na Czechosłowację naród ruszył do sklepów po mąkę i cukier, przekonany, że lada chwila się zacznie.
WOJCIECH JAGIELSKI: Wychowywałem się w Kolnie, niedużym mieście na Podlasiu, i rok 1968 mnie akurat specjalnie w pamięć nie zapadł. Zapamiętałem natomiast grudzień 1970 r. Mam przyszywaną rodzinę na Wybrzeżu, wujek pracował w Stoczni Gdańskiej, pamiętam, że ten Gdańsk budził niepokój w rodzicach, tak przynajmniej to wyczuwałem, a więc udzielał się i mnie. Bałem się, czy zbliżające się Święta nie zostaną aby z tego powodu odwołane. Ale jako dziesięciolatka bardziej przejmowały mnie wtedy losy Górnika Zabrze i Legii Warszawa, a i Czechosłowacja też kojarzyła mi się raczej z futbolem niż...

16071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]