Reklama

Dżentelmen

Dżentelmen

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Kiedy Go poznałem pod koniec lat pięćdziesiątych, wydał mi się przybyszem z innego świata, przypadkowo zabłąkanym w zgrzebną szarość PRL-u.
-

---ramka 321125|prawo|1---Zawsze nieskazitelnie ubrany (z pozorną nonszalancją, wymagającą w tamtych czasach ogromnego wysiłku), prezentował pewien styl bycia, który my, młodsi o kilkanaście lat i zapatrzeni w niego bywalcy Jazz Clubu czy Piwnicy pod Baranami, często nieudolnie - i bez powodzenia - próbowaliśmy naśladować. Był już wtedy sławnym scenografem, malarzem, współpracownikiem zapewniającego popularność “Przekroju", i choć nigdy nie okazywał nikomu cienia wyższości, emanowała z niego aura przedwojennej elegancji, budząca pełen zazdrości szacunek i wykluczająca nadmierną poufałość.

W owych niewesołych czasach istniała przecież w Polsce grupka ludzi, którzy “nie dawali się zwariować", zepchnąć do roli potulnych mieszkańców odciętego od zachodniej cywilizacji prowincjonalnego kraju. Nie mogąc jawnie podważać ideologicznych treści, starali się ocalić...

6909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]