Reklama

Dynamizm Królestwa

Dynamizm Królestwa

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Z niezwykłą mocą przemówiła ostatnio do mnie Jezusowa przypowieść o minach (Łk 19, 11-27) – jedna z tych, które dotyczą Królestwa Bożego – a więc centralnego przesłania (Kerygmatu!) Jezusa.
R

Rzeczywistość Królestwa jest w niej przedstawiona w obrazie dziesięciu min zawierzonych przez Pana dziesięciu sługom. Kiedy przychodzi do rozliczenia się z Panem, trzeci z kolei sługa przynosi przekazaną mu ongiś minę i mówi: „Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce”.
Przypowieść zdecydowanie potępia właśnie tego sługę, chociaż ostatecznie nie zdefraudował pieniędzy swego Pana; nie brał też udziału w spisku ludzi, którzy – przeciwni jego władzy – wysłali przeciw niemu poselstwo: „Nie chcemy, aby Ten panował nad nami” (w. 14). Skąd taki surowy osąd?
Przyczyna kryje się, być może, w słowie „chustka”. W tekście greckim występuje tu słowo sudarion. Wydania Pisma Świętego zaopatrzone nie tylko w system przypisów, ale także w odwołania do tekstów równoległych, które warto uwzględnić dla właściwego zrozumienia analizowanego fragmentu, odsyłają...

2577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]