Reklama

Dom w Betanii

Dom w Betanii

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Liturgia każdego roku przypomina nam, że na kilka dni przed swoją męką („na sześć dni przed Paschą” – J 12, 1) Jezus zatrzymał się w domu swoich przyjaciół: Marii, Marty i Łazarza.
Ś

Średniowieczna pobożna tradycja była przekonana, iż spędził w tym domu jakiś czas (a nie tylko spożył wspólny posiłek), zaś kiedy już udał się do Jerozolimy, rodzeństwo z Betanii zaoferowało gościnę (aż do Niedzieli Zmartwychwstania) Jego Matce.
Ta sama tradycja – już nie tylko pobożna, ale także przenikliwa i mądra – upatrywała w domu z Betanii obrazu ludzkiej duszy. Czy nie jest bowiem tak, że owym domem, w którym Jezus chce się ostatecznie (docelowo) zatrzymać, jest wnętrze każdego z nas?
I dobrze, jeśli przyjmujący Go człowiek potrafi w sobie połączyć postawy Marty, Marii i Łazarza. Każde z trojga Rodzeństwa pokazuje inny wymiar naszej wiary.
Marta – to ta część nas samych, która manifestuje się w relacji do innych. „Marta posługiwała…” (J 12, 2). Użyty tu grecki termin diakoneo („posługiwać”) to jedno z najważniejszych słów w języku Kościoła; dyscyplinuje każdy...

3040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]