Reklama

Dobry wybór

Dobry wybór

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Następca skompromitowanego Christiana Wulffa to szczery patriota, który chce, by Niemcy uświadomili sobie, że „żyją w dobrym kraju”. Ale w razie potrzeby nie waha się mówić rzeczy mniej łagodnych.
N

Nie był Lechem Wałęsą, który wraz z Solidarnością zachwiał komunistycznym imperium tak, że upadło niecałe 10 lat później. Nie był też Václavem Havlem, pisarzem i charyzmatycznym bojownikiem o wolność, który zanim został pierwszym wybranym demokratycznie prezydentem Czechosłowacji, był wielokrotnie więziony przez komunistów. Joachim Gauck był – tylko i aż – jednym z wielu wschodnioniemieckich dysydentów, który zaczął się buntować przeciw systemowi komunistycznemu dopiero w latach 80. ubiegłego wieku.

W porównaniu z Polską czy Czechosłowacją, opozycja w NRD nie wydała z siebie słynnych nazwisk, niemieckich Kuroniów czy Michników. Tamtejsza pokojowa rewolucja z 1989 r. odbyła się w zasadzie bez liderów. Jej istota polegała na działaniu zbiorowym: niezapomnianym i bezprecedensowym widokiem były masowe demonstracje odbywające się w Lipsku co poniedziałek, aż ostatecznie ogarnęły...

13325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]