Reklama

Do Siedmiu Kościołów. Efez

Do Siedmiu Kościołów. Efez

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Wróciłem ostatnio w lekturze do siedmiu listów do Kościołów w Azji, zapisanych przez Jana w Apokalipsie. Pierwszy z nich skierowany jest do Kościoła w Efezie (Ap 2, 1–7).
T

Trudno, by było inaczej. Wszak Efez to pierwszy Kościół na tym obszarze. Nie, nie chronologicznie. I nie dlatego, że to najważniejsze miasto regionu (choć to zapewne nie bez znaczenia) – efeski teatr, w którym Paweł wielokrotnie przemawiał, liczy sobie 25 tysięcy miejsc!
„Pierwszy” powagą nauczających w nim apostołów: Pawła i Jana, a także ich uczniów: Łukasza (tutaj został pochowany) i Tymoteusza (tutaj był biskupem). „Pierwszy” jako miejsce zamieszkania Matki Bożej, którą „Jan wziął do siebie” (Dom Maryi pozostaje tutaj do dziś najważniejszym miejscem chrześcijańskiego kultu). Pierwszy także swoimi „pierwszymi czynami” (Ap 2, 5): trudem, wytrwałością, roztropnością, pracowitością, cierpliwością w doświadczeniu prześladowania (!).
Pouczenie, które otrzymuje, jest przejmujące: „mam przeciw Tobie to, że odstąpiłeś od swej pierwotnej miłości”. Wygląda na to, że można...

2919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]