Reklama

Czy Wojciech miał rację

Czy Wojciech miał rację

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Kiedy piszę te słowa, trwa jeszcze Zjazd Gnieźnieński. Gniezno urodziło się z charyzmatu, z osobowości i męczeństwa św. Wojciecha.
P

Przed jego śmiercią najważniejszym polskim ośrodkiem życia kościelnego i politycznego w Polsce był Poznań (stolica Mieszka I oraz biskupów: Jordana i Ungera). W roku 1000 pierwszą polską metropolią zostało jednak Gniezno – z powodu Wojciecha, a mówiąc ściśle: z powodu jego grobu.

Ta misja nie musiała się skończyć męczeństwem (w 997 roku) – Wojciech nie musiał ginąć. Będąc przyjacielem cesarza i bliskim znajomym Bolesława Chrobrego, mógł każdego z nich prosić przed pójściem do Prus o wsparcie dla swej misji: zbrojne, organizacyjne i finansowe. Mógł się zabezpieczyć na wiele sposobów przed jej nieznanymi (ale przewidywalnymi!) niebezpieczeństwami. Tak czynili przecież średniowieczni biskupi-misjonarze, zarówno przed nim (św. Bonifacy, „Apostoł Niemiec”), jak i po nim (św. Otto z Bambergu, „skuteczny” ewangelizator Pomorza). On jednak poszedł bez oddziału wojska, bez wielkich...

2173

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]